ПРЕС-КЛУБ "НЖ"

 
 
ПОГОДА
Кнопка сайту

Ми будемо вдячні Вам, якщо ви розмістите нашу кнопку на Вашому сайті


СПІВПРАЦЯ

ПОЛЬЩА ЗАСТЕРІГАЄ УКРАЇНУ ВІД ПРИЙНЯТТЯ ПОСТАНОВИ ПРО ГЕНОЦИД

Спікер сенату Польщі Станіслав Карчевський застеріг парламент України від прийняття постанови про геноцид поляків щодо українців, — повідомляють fakty.ictv.ua.
Карчевський зазначив, що Польща повинна говорити правду про Волинську трагедію і прийняття постанови польським парламентом було свідченням цього.
— Треба йти до істини. Ми зробили сміливий і рішучий крок, бо те, що зробили українці, було геноцидом, — сказав він.
Спікер додав, що тільки розмови можуть дати надію на порозуміння з українцями на тему спільної історії.
Раніше у Верховній Раді був зареєстрований проект постанови авторства позафракційного депутата Олексія Мусія, яким пропонується встановити 24 березня Днем пам'яті українців — жертв геноциду, вчиненого Польською державою.
"Сьогодні я зареєстрував проект постанови про вшанування пам’яті жертв геноциду, вчиненого Польською державою щодо українців в 1919-1951 роках (№5012). Правда повинна бути вичерпною. Правда не може бути однобокою. Уроки історії повинні бути визубрені усі¬ма. Це щеплення від повторень", — написав Мусій. У проекті постанови сказано, що "кілька десятиліть українці Польщі страждали і гинули тільки за те, що вони були українцями, сотні тисяч депортованих, десятки тисяч убитих мирних українців — громадян Польської держави — гіркий підсумок Великопольського правління, заручниками якого чи не в першу чергу стали самі поляки". Як сказано в проекті, в цей період "українці боролися за свою свободу на своїй землі, а поляки билися за чуже. Точне число жертв тих подій невідомо досі. Пам’ять про жертви 1919-1951 років чекає належного вшанування і сьогодні".
Також згідно повідомлення офіційного сайту Верховної Ради України відпові¬дний проект постанови про заяву українського парламенту "у зв'язку з прийняттям Сенатом Республіки Польща постанови від 7 липня 2016 року "Щодо вшанування пам'яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої у 1939-45 рр." зареєстрували в українському парламенті. Її ініціаторами виступила група депутатів із різних фракцій, в т.ч. Ігор Гузь. Саме він виклав фотокопію документа на своїй сторінці Фейсбук.
"Верховна Рада України засуджує односторонні дії Сенату Республіки Польща, спрямовані на перегляд позитивних результатів співпраці, які були досягнуті під час конструктивного українсько-польського діалогу за останнє десятиліття", — говориться в проекті заяви.
Верховній Раді пропонується наполягати на тому, що підхід авторів проекту постанови польського Сенату до оцінки подій волинської трагедії політично незбалансований і юридично некоректним. Крім того, український парламент розглядає прийняття цієї постанови як провокаційну акцію націоналістичних сил Польщі, свідомо спрямовану на підрив дружньої атмосфери українсько-польських взаємин.
"Верховна Рада заявляє, що вся відповідальність за можливе руйнування українсько-польських відносин повинна бути покладена на ініціаторів односторонньої відмови від погодженої формули взаєморозуміння між Україною і Республікою Польща", — йдеться в проекті заяви. Разом з тим українські парламентарі закликають поляків припинити політизацію трагічних сторінок спільної українсько-польської історії.

Підготував Степан ЗАДОРОЖНІЙ.

Любомльчани не потраплять на саміт НАТО

Як, власне кажучи, не зможуть в’їхати протягом цього місяця до Польщі й тисячі наших співвітчизників, котрі користуються картками так званого малого прикордонного руху. Причина тому проведення саміту НАТО 8-9 липня у Варшаві, під час якого відбудеться зустріч глав держав — членів Північноатлантичного альянсу та Всесвітніх днів молоді в Кракові, де очікують приїзду Папи Римського.
ї Всього в столиці Польщі очікують на візит більше 2,5 тис. гостей, і набагато більше в Кракові протягом останньої декади липня. В зв’язку із цим Міні­стерство закордонних справ поширило інформацію, в якій повідомляє, що тимчасово призупиняє дію ст. 3.1 Угоди про Малий прикордонний рух. Це підтвердили в Держприкордонслужбі та МЗС України: «Ми отримали інформацію від по­льської сторони, що Польща з 4 липня призупиняє частину угоди між урядами Польщі та України про правила місцевого прикордонного руху. Тобто, з 4 липня громадяни України, які проживають на прикордонній території, вже не можуть скористатися пільговими правилами для в’їзду в сусідню країну». Але разом з тим всі ці особи зможуть перетнути кордон на загальних підставах та документах, визначених поль­ською стороною (паспортні документи і віза).
Також польська сторона інформує, що малий прикордонний рух призупиняється тимчасово для врегулювань непорозумінь з Україною. А яких саме непорозумінь і скі­льки триватиме це «тимчасово» — жодного слова.
Як повідомляє TVP.info в пояснювальній записці проекту рішення зазначено, що прикордонний контроль необхідний, щоб «запобігти в’їзду в Польщу осіб, які можуть порушити громадський порядок або іншим способом становити загрозу для безпеки».
На перший погляд дивнішого пояснення знайти й годі. За весь час існування малого прикордонного руху спеціальні дозволи (картки МПР) отримали більше чверті мільйона українців, котрі в економіку сусідньої країни «інвестували» близько 3 млрд. злотих.
І за цей період жодних суттєвих інцидентів за участі громадян, які користуються картками МПР не зареєстровано. Тим більше, що ніхто з них й не планував їхати на відстань більшу 30 км від кордону По­льщі. А Варшава, як і Краків, знаходяться значно далі. Так від чого перестраховується польська влада? Ще одне з пояснень звучало так: «Щоб запобігти великих черг на кордонах…». І тут знову щось не так. Адже зі Сходу на саміт чекають хіба що представників української влади на чолі з Президентом Порошенком. А він навряд чи поїде через Ягодин чи Раву-Руську. Хіба, можливо, через Устилуг? І то зі слів очільника місцевої об’єднаної громади Віктора Поліщука, візиту глави держави чекають тут у вересні…
А от багато з наших земляків в цьому місяці планували побувати на різноманітних культурно-спортивних заходах в сусідніх гмінах в рамках програми добросусідства. Та видно не доведеться, оскільки візи зробити в такий короткий термін нереально, навіть взагалі, говорять, це велика проблема. Хіба, що за великі гроші.
Зовсім інша ситуація на кордоні Польщі з Росією. Там польська влада також призупинила дію угоди про малий прикордонний рух. Але росіяни у відповідь зробили те саме, що спричинило багато незручностей жителям по обидві сторони кордону. Але більше крику здійняли саме громадяни Польщі й тепер вони активно адресують незадоволення своїй вла­ді. В нас же все навпаки — по­ляки спокійно їздять, а українцям зась.
Правда, проти цього виступили місцеві жителі на трьох автомобільних переходах Львівщини. Вони перекрили трасу з вимогою до польської влади дозволити хоча б в’їзд на територію Польщі, без просування вглиб. А для дієвості застосували принцип «якщо ми не їдемо — то й вас не пустимо». Чим це закінчилося відомо: працівник дипломатичного відомства поїхав «по людях» на пішохідному переході. В результаті декілька осіб зазнали травм, одна госпіталізована. Дісталося й громадянину Польщі, коли його витягли із «самоходу». Правда, протоколи склали тільки на українців.
В результаті поляки погодилися пускати автомобілі на свою сторону, не анульовувати картки МПР, а повертати їх власників в Україну. Це важливо для тих, хто перетинає кордон на транспортних засобах з польською реєстрацією.
Наші земляки, як завжди, віднеслися до проблеми спокі­йніше і врівноважено: «Дали поляки місяць відпустки, бояться мене, чи то за мене, не зрозуміло…», — висловився один із жителів Любомльщини.
Ну, що ж побачимо на скільки затягнеться відпустка. А, може, взагалі відмінять візи? Принаймні, це нам обіцяють від самого Майдану.

Сергій МИКОЛАЙЧУК.

ДОСВІД — ВЕЛИКА СИЛА

їІ саме задля обміну ним було організовано дводенний міжнародний семінар з участю депутатів і місцевих голів Любомльщини та представників місцевого самоврядування і виконавчої влади сусіднього Хелмського повіту в рамках міжнародного фестивалю «Між нами, сусідами». Щоправда, цьому передувала ціла низка інших заходів.
Минулого понеділка гостей з-за Бугу зустріли голова райради Микола Сушик, депутат цього представницького органу Дмитро Маляс та окремі місцеві голови нашого району. Усі разом вирушили до Рівненської сільської ради. Зокрема, вони побували на польському цвинтарі поблизу колишнього села Острівки, у селі Рівне відвідали храм, сільську раду, будинок культури, школу, а також ознайомилися з господарством місцевого фермера індуса Рао Самбасіби, який займається розведенням страусів, качок, курей, гусей, а ще — вирощуванням лохини.
Наступний пункт програми — участь у святкуванні Дня міста, під час якого жителів і гостей міста привітав віце-староста Парчевського повіту Адам Доманський.
Опісля поляки відбули до сусіднього Шацького району, де відвідали санаторій «Лісова пісня» та окремі установи на території Світязької сільської ради та оселилися на території спортивно-оздоровчого табору «Гарт» поблизу перлини України — озера Світязь.
Наступного дня тут відбулася пленарна частина заходу, під час якої гості з Польщі ділилися досвідом об’єднання територіальних громад та їх функціонування, розповідали про принципи оподаткування та наповнення місцевого бюджету, земельні питання тощо. Про це, зокрема, вели мову: віце-староста Хелмського повіту Томаш Степаняк, вуйт гміни Лєшньовіце Вєслав Радентяк, голова ради гміни Дорогуськ Ян Папач, депутати Хелмського повіту Агата Радентяк і Владислав Желаховський.
На необхідності об’єднавчого процесу наголосив керівник Офісу реформ на Волині Анатолій Пархом’юк, водночас зазначивши, що ця справа має втілюватися в життя виважено і поступово.
Йшлося і про можливість участі нашого району в написанні спільних з Хелмським і Парчевським повітами міжнародних проектів в рамках програми транскордонного співробітництва «Польща — Білорусь — Україна». Про це, зокрема, вів мову голова райради Микола Сушик, зазначивши, що старт проектів очікується в жовтні цього року.
Далі настала черга чи не найцікавішої і найбільш видовищної частини заходу — спортивної, де українці та поляки із завзяттям змагалися у різних видах спорту. Отож, наші команди, сформовані з депутатів та місцевих голів виявилися сильнішими у пляжному футболі (5:1) та волейболі (2:0). Натомість поляки стали сильнішими в інтелектуальних видах — шахах і шашках. Зокрема, серед чоловіків найкращим гросмейстером став вуйт гміни Лєшньовіце Вєслав Радженчак; серед жінок — представниця Хелмського повіту Божена Філіпчук. У шашках не було рівних голові ради гміни Дорогуськ Яну Папачу та його землячці Барбарі Свідерчук.
Сильнішими виявилися сусіди з-за Бугу й у тенісі — переможцем став головний поліцейський Хелмського повіту Яцек Врона. А от у справді козацькому виді спорту — гирьовому не було рівних Згоранському сільському голові Олександру Лукашуку (див. фото), який вправно підняв 24-кілограмову гирю 26 разів, фактично не залишивши польським суперникам жодного шансу.
Усі переможці та призери отримали кубки, грамоти, медалі та подарунки від організаторів. Іскрометним акордом дійства стали виступи художніх аматорів сцени: народного аматорського колективу «Ехо» з Хелма та народного аматорського фольклорного колективу Шацького міського будинку культури «Молодички» (див. фото).
Завершився ж міжнародний фестиваль заходом, який не був передбачений програмою — спільним переглядом футбольного матчу Євро-2016 між збірними України та Польщі, який наші футболісти, на відміну від любомльчан, на жаль, програли.

Микола СЕРГІЄНКО.

З НАДІЄЮ НА СПІВПРАЦЮ

Нещодавно делегація Згоранської сільради у складі сільського голови Олександра Лукашука, сільських депутатів Івана Сеня, Олександра Купири та депутата районної ради, заступника голови комісії з охорони здоров’я, освіти, культури та євроінтеграції Дмитра Маляса відвідала гміну Жмудь Холмського повіту. В ході робочої зустрічі серед інших обговорювалися питання майбутньої міжнародної співпраці.
Територія гміни дещо більша за Згоранську сільраду. До її складу входить 17 населених пунктів, в яких проживає 3200 жителів. Вони переважно займаються вирощуванням сільськогосподарської продукції, оскільки на їх теренах розміщені міні-заводи по виготовленню технічного спирту. Бюджет гміни становить 8,5 млн. злотих. Завдяки залученню європейських коштів значно покращилась інфраструктура доріг, тротуарів, облаштовано низку спортивних майданчиків, сучасне футбольне поле з відповідними побутово-технічними спорудами, трибунами для глядачів.
Згоранську делегацію дуже зацікавило питання використання шкільних приміщень, які після закриття переобладнали для відпочинку та харчування людей похилого віку, котрих в свою чергу щодня доставляють спецтранспортом.
Чимало питань стосувалося облаштування рекреаційно-туристичної зони навколо штучного водного об’єкту площею 20 га. Тут є вся належна інфраструктура — під’їзні дороги, стоянки автотранспорту, відповідна прибережна територія, містки для купання та вилову риби тощо. Згоранські сільські депутати задалися питанням: «А чому в нас на гіршому рівні, хоча відпочиваючих значно більше?».
Ініціативу по охороні водного об’єкта на себе взяла місцева громадська організація риболовів. Вартість річної картки становить 130 злотих, одноразова 20 злотих, паркування автомобіля 2 злотих. За зібрані кошти проводиться зарибнення та утримується 2 інспектори-рятівники у період купання.
«Буде що розповісти та обговорити на сесії сільради. Корисно було б частіше відвідувати наших польських сусідів, переймаючи їх позитивний досвід. Надіюся після офіційного підписання угоди про міжнародну співпрацю так і буде», — підсумував робочу поїздку Згоранський сільський голова Олександр Лукашук.

Дмитро МАЛЯС,
депутат районної ради.

Наша адреса:

44300 м.Любомль
вул. 1 Травня, 18
тел.: (03377) 2-43-51,
2-41-31, 2-41-75, 2-22-50
e-mail: lb.gazeta@gmail.com life@lb.lt.ukrtel.net

Інші газети

Районна влада
 
ГАЗЕТНИЙ АРХІВ
 

© 2011 Розробка та підтримка:Любомльська районна газета"Наше життя"