На фольклорному святі у Польщі переміг «Водограй»!

Міжнародний ХІХ «Фестиваль колядок і щедрівок над Бугом», який уже багато років традиційно проводить Влодавська гміна з місцевим культурним центром і Влодавським Товариством Культури, заохочує до участі багато вокальних гуртів із сусідніх дружніх держав Білорусі і України. Адже наші поліські колядки споріднені за змістом і звучанням, та й мови подібні і цілком зрозумілі. Тому й досягають організатори фестивалю основної мети такого величного міжнародного заходу: виховання мультикультуралізму Полісся з його багатою унікальною мовою, звичаями і обрядами, тісно переплетеними з відзначенням Різдвяних і Новорічних свят. Сьогоріч учасниками стали 24 колективи: 11 – з України, 2 – з Білорусі, інші – з Люблінського воєводства та різних територій Польщі.

Учасником цього фольклорного свята з нашого району став жіночий вокальний колектив «Водограй» Згоранського сільського будинку культури, яким керує відомий і досвідчений музикант Андрій Залевський. Створений гурт уже десятки років тому, але у 2006-му, коли будинок культури очолила Олена Ляшук, його, так би мовити, «узаконили» — дали назву і визначили поле творчості, а це українські сучасні та народні пісні, фольклор. Нині у його складі 9 молодичок різних професій, які «дуже люблять співати і просто не уявляють свого життя без пісні» як каже Олена Ляшук. І перелічує імена усіх співочих подруг: Надія Лис, Леся Жалніна, Світлана Віцинець, Валентина Крупинська, Валентина Дзядук, Леся Гінайло, Людмила Прокопук, Валентина Данилюк і сама Олена Ляшук. Вона ж продовжує: «Мабуть, ми маємо натхнення і успіхи ще й тому, що відчуваємо підтримку і розуміння від сільського голови Олександра Лукашука, дякуючи якому маємо нові концертні костюми і змогу брати участь у конкурсах. На фольклорному святі у Влодаві ми вже вдруге, і знову отримали радісну перемогу за своє колядування – третє місце! Приємно, що з нами був голова, і наші спонсори, що надали транспорт, Олександр Купира та Людмила Прокопук. Але у нас, можна сказати, ще й подвійний успіх: лауреатом фестивалю стало також наше ще порівняно молоде триголосе, тріо «Ледія» у складі Олени Ляшук, Лесі Жалніної та Надії Лис. Звичайно, запам’ятаються надовго нам всім захоплюючі зустрічі на фестивалі, знайомства, цікаві спілкування і досвід, і концертні запозичення…».

Учасники «Водограю» розповідають, що на ХІХ «Фестивалі колядок і щедрівок над Бугом» у Польщі їх вразило щире і чисте звучання Різдвяних пісень на українській мові від польських фольклорних гуртів, окремі з колядок були рідкісними і незнайомими. А також дивувала надзвичайно гостинна і комфортна атмосфера, увага і злагодженість у проведенні такого величного велелюдного свята. Як підсумувала одна з учасниць фестивалю вчителька зі Згоран, палка прихильниця таких дійств і багаторічна керівниця дитячого успішного «Клубу кмітливих і винахідливих» Ганна Пархомук, «традиції будуть жити вічно тільки тоді, коли їх вміло підтримувати».

Але ж у жіночого вокального колективу «Водограй» за останні роки таки відбувається успішне сходження до визнання. Як вважає Олена Ляшук, «це тільки завдяки активності і ентузіазму дівчат, на репетиції вони спішать обов’язково щовівторка, але, коли готуємось до якогось виступу, то можуть і щовечора збиратись. Люблять співати і дарувати пісню людям – і це нас єднає, бо прокладає успіхом нашу творчу стежку…».

У 2017-ому році перемогу у Польщі отримали на фестивалі «Єднає нас культура» — перше місце. У 2018-ім – друге місце у Влодаві на ХVII «Фестивалі колядок і щедрівок над Бугом». У минулому році були запрошені на пісенний фестиваль «Лісова пісня», що проходив у однойменному санаторії – тут посіли ІІІ місце. Також взяли участь у фестивалі «Пісня про Волинь», яке організовувало у санаторії «Лісова пісня» «Волинське Братство». Із концертними програмами «Водограй» буває і у навколишніх селах – у Столинських Смолярах, Сильно, Шацьку, Вишневі, інших, також їздили за запрошенням на обжинки у Польщу – у села Сверж, Воля Окопська, Райовець…

Мабуть, непросто так взяли закохані в пісню згоранські жінки назву вокальному колективу «Водограй»! Бо той природний «водограй» з роками таки красиво розгойдує їх наповнений жагою до творчості співочий човен і надихає на все грайливіше і дзвінкоповніше звучання української пісні, щоб у щасті розквітала і рідна земля, і душа народу.

Валентина Хвас.