Рак — не вирок. Якщо слідкувати за здоров’ям

Щорічно 4 лютого, починаючи з 2005 року, світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який організовується Міжнародним протираковим союзом. Цей день покликаний привернути увагу до профілактики раку, своєчасності виявлення, якості лікування з метою зниження  кількості випадків передчасної смерті від хвороби до мінімуму і підвищення якості життя для онкологічних пацієнтів.

За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунка, а серед жінок — рак молочної залози, тіла і шийки матки та ободової кишки, шкіри.Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності і смертності в усьому світі. За останні 100 років за цими показниками онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.

Нині кожний 270-й українець має діагноз «рак», кожний 50-й українець хворів чи хворіє певним онкологічним захворюванням. За останні 10 років кількість хворих збільшилася на 25 % і продовжує зростати на 2,6-3 % на рік, ця тенденція також супроводжується «молодінням» раку. Щороку в Україні виявляється понад 160 тис. нових випадків злоякісних новоутворень, майже 100 тис. жителів вмирають від раку, причому 35 % померлих — особи працездатного віку. Кожну годину реєструється понад 20 нових випадків захворювання, а 10 мешканців України помирають від раку.

В онкологічному кабінеті Любомльської ЦРЛ на «Д»-обліку  перебуває 674 онкохворих. За 2019 рік було вперше виявлено 121 випадок. Серед вперше виявлених переважає чоловіче населення. За локалізацією найбільш поширеним захворюванням у чоловіків рак шлунково-кишкового тракту (21 випадок), легенів та органів дихання (12), шкіри (9) та передміхурової залози (8 випадків); серед жінок — рак тіла та шийки матки (19), молочної залози (9 жінок), шлунково-кишкового тракту (7).

Рак — захворювання, при якому відбувається безконтрольне зростання злоякісних клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів, які є однією з основних причин смерті від раку. Виникає ця недуга в результаті перетворення нормальних клітин у пухлинні в ході багатоетапного процесу.

Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії генетичних факторів людини і факторів зовнішнього середовища, до яких відносять кілька видів канцерогенів: фізичні — ультрафіолетове та іонізуюче, рентгенівське випромінювання; хімічні — забруднення повітря компонентами тютюнового диму, вихлопними газами і пестицидами, задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива, вживання нездорової їжі; біологічні — інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), віруси гепатиту B і С, Епштейна-Барра). Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. Протягом життя людини відзначається зниження ефективності механізмів поновлення клітин у міру старіння, а фактори ризику виникнення онкології накопичуються.

Також до факторів ризику розвитку раку відносять надлишкову масу тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, зловживання алкоголем, вживання тютюну – найзначніший фактор ризику (смертність від раку через куріння становить близько 22% від усіх випадків).

Серед численних проявів різних видів раку виділяють загальні ознаки, характерні для всіх онкологічних захворювань, які при появі не можна залишати без уваги і в терміновому порядку необхідно звернутися до лікаря: безпричинне підвищення температури тіла; підвищена слабкість і стомлюваність; відчуття болю неясного походження. Цей симптом може проявлятися у випадках, коли пухлина здавлює або пошкоджує прилеглі судини, нервові закінчення і органи; незрозуміла втрата ваги — найчастіше може говорити про пізню стадію раку; зміни шкірних покривів (землисте забарвлення шкіри, поява жовтушності, свербіння); збільшення лімфатичних вузлів — це може свідчити про наявність запалення, або пухлинного ураження лімфатичного вузла, або поблизу розташованому до нього органу; психологічна симптоматика — дратівливість, плаксивість, зниження уваги, незрозумілі запаморочення і головні болі — можуть говорити про інтоксикацію або пухлинне ураження головного мозку.

На сьогодні вже відомо, що виникненню 43% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючись елементарних норми здорової поведінки. Йдеться про: боротьбу з курінням як таким; фізичну активність; збалансоване та здорове харчування; своєчасну вакцинацію проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасну діагностику й увагу до власного здоров’я, яке є найціннішим даром на землі. Пам’ятаймо про це!

Олександр ЗГОРАНЕЦЬ, лікар-онколог Любомльської ЦРЛ.