Стоматологічні кабінети дуже потрібні людям

І це найкраще розуміють саме зубні лікарі, як їх називають у народі. Власне, тому й сама ідея розбудови таких кабінетів у Рівненській ОТГ належить насамперед одному з найдосвідченіших, успішних і популярних в краї стоматологів Миколі Михайловичу Пастушенку. У нього любов до медицини зародилася з дитинства від родинної лікарської династії: мами, двох братів, невісток, під час служби в армії Миколу було призначено у санітарну частину. Потім професію здобував у Львівському державному медичному інституті в 1979 році. Нині медичний стаж Миколи Пастушенка складає понад 40 років.

Його неспокійна вдача жити з думою про людей та дбати про їх здоров’я,  дозволили реалізувати і цю ініціативу, благо, що отримав велике розуміння і підтримку влади Рівненської ОТГ.

Розповідає: «Якось зустрілися з Дмитром Малясом і запропонував йому, що можу допомогти з такою справою. Потім запросили на сесію, поділився проектом, згодом розробили і прийняли програму на стоматологію. Правда, роботи було чимало, бо хоч і кошти виділили, та бюрократична сучасна система створювала чимало перепон. Скажу чесно, був 11 років завідуючим районною стоматполіклінікою, багато що доводилось організовувати, робити своїми руками, але було тоді легше. Ну і в Рівне постарались і справились, подолали всі перешкоди, у 2018-2019 роках відкрили 5 нових сучасних кабінетів: у Гущі і Полапах працює Сергій Шидловський, у Столинських Смолярах і Забужжі – Галина Пічко, а в Рівному я. Щодня на прийом приходять за попереднім записом 15-20 чоловік…»

Ці сільські медичні заклади є відділеннями Любомльського ТМО, якому згідно програми Рівненська ОТГ дає субвенції. На рік виділено 600 тисяч гривень. У кабінетах створено всі умови для якісних медичних послуг: нове обладнання, імпортні пломби, виділяються гроші на постійне придбання підручних матеріалів, є опалення, гаряча вода, бойлер, санвузол, також всім необхідним для праці забезпечені кабінети медсестер.

Що значить для сільських людей стоматкабінет, ділиться заступник сільського голови Олена Пасаман: «Ми майже не роздумували, коли з’явилась ця ініціатива, адже знаємо, яка це проблема для людини, а особливо дітей, хворі зуби. Поки що проводяться лікування і видалення, думаємо у перспективі буде протезування. Щодня під кабінетами чекають черги люди, а у кого гострий біль приймають поза чергою.

Плануємо також  згодом організовувати прийоми інших лікарів з ТМО у наших медпунктах, розуміємо, що медичне обслуговування для людини повинно  бути поруч.

І в цьому питанні маємо взаєморозуміння з сільським головою Володимиром Крижуком, головним лікарем ТМО Володимиром Дибелем, депутатами ОТГ…»

Пригадується, як в минулі десятиліття лікар Микола Пастушенко чи не щороку мав стоматкабінет просто у міській школі і місяць-два старанно лікував дітей; як наполегливо і професійно з колегами ремонтував та оновлював стоматполіклініку, коли був призначений завідуючим; який незаперечний авторитет має і нині не тільки серед колег, а й серед людей району, і не лише як професіонал своєї справи, а й  як чітко і логічно мисляча, далекоглядна людина, вмілий організатор і керівник. Микола Михайлович з надією і тривогою ділиться своїм поглядом на проблеми сьогодення, думками-ідеями: «Мене тривожить нинішній стан стоматологічної поліклініки в Любомлі, я пропонував організувати муніципальну госпрозрахункову поліклініку, влада не проти. Нині вражає така картина, що при огляді дітей, серед 25-30 учнів у класі, тільки 3-5 мають не зіпсовані постійні зуби,  раніше було навпаки. А причина мені бачиться  в споживанні продуктів з цукрозамінниками, різних інших сухариків і солодощів, діти не привчаються до гігієни ротової порожнини. Тепер від того і карієс став іншим, він схований між зубами під десною, що важко знайти. При президентові Ющенку діяла успішна програма санації дітей і вона давала гарний результат. Тепер, на жаль, такого не має. Мої спостереження народжують висновки: для села, та й міста, першочергово потрібно два лікарі: сімейний і стоматолог…».

У Рівненській ОТГ зробили надійний крок до цього з думою про людей і їх здоров’я насамперед.

Валентина ХВАС.