Володимир Дибель: «Першими до реформи мають бути готові лікарі»

На сьогодні одна із тем, яку бурхливо обговорюють наші співвітчизники від простого пенсіонера в маленькому селі до найвищого посадовця в столиці, стосується реформування медицини. Як відомо, другий етеп реформи стартує 1 квітня 2020 року і він передбачає надання гарантованих державою безоплатних послуг.

Наразі уряд вже визначився із повним списком послуг, які зі слів прем’єр-міністра, будуть повністю безкоштовними для українців. «Адже вони вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків», — наголосив Олексій Гончарук.

Разом із тим сам процес впровадження цих послуг на найнижчому рівні потребує чималих зусиль від представників влади на місцях, адміністрацій медичних об’єднань та самих лікарів. Чи готова Любомльська лікарня до таких нововведень, розповів кореспонденту «Нашого життя» генеральний директор ТМО Володимир Дибель.

— Найперше, наш заклад вже давно перетворено в некомерційне комунальне підприємство, як цього вимагає законодавство і на сьогодні ми повністю готові до акредитації та реєстрації в єдиній системі Національної служби здоров’я України. В нас закуплене для цього відповідне обладнання та й умови залишаються одними із найкращих серед подібних установ не тільки на Волині, а й в Україні. В цьому плані недаремно Любомльську лікарню визначили, як одну із опорних. Всього таких в області буде сім. Разом із тим цей статус заставляє не стояти на місці, а рухатися далі, вдосконалюватися. Причому, це стосується не тільки матеріальної бази чи всіх умов обслуговування пацієнтів, а професійного росту медичного персоналу. В першу чергу лікарів. За весь час, з того моменту коли я очолив лікарню, не пам’ятаю періоду, в який би проходило навчання стільки лікарів, скільки це було в минулому році. Це також одна із вимог НСЗУ. В майбутньому наші фахівці матимуть по дві спеціальності: анестезіолог дорослий і дитячий. Так само хірурги, травматологи, інфекціоніст тощо. Зараз проходить навчання лікар-реабілітолог. Одним словом, весь персонал пройде відповідне навчання та курси підвищення кваліфікації. На жаль, вже цього літа таке навчання передбачається платним, але ми й до цього готові. Адже держава нам платитиме кошти за якісні добротні послуги, а їх, як відомо, можуть надавати кваліфіковані спеціалісти.

— Якщо говорити про послуги з цього гарантованого пакету, то яку їх частину наша лікарня буде готова надати вже з квітня?

— Зрозуміло, ми не прагнемо охопити весь перелік гарантованих послуг, зрештою, це й неможливо в наших умовах. Але хочемо, щоб необхідною допомогою та належним лікуванням жителі краю були забезпечені на 100%. Якщо говорити про конкретну цифру, на даний час можна зупинитися десь на половині з гарантованого переліку. Наразі це амбулаторна та стаціонарна допомога, пологи з усією гінекологією, хірургічні операції, психіатрична амбулаторна допомога, окрема медична реабілітація, а також діагностування. Для цього маємо відповідне обладнання, в тому числі для проведення практично всіх скопій. Найближчим часом очікуємо надходження до лікарні комп’ютерного томографа, що дасть можливість укласти договори з НСЗУ на ширший перелік.

Проте, повторюся, в подальшому будемо вдосконалюватися і опановувати нові можливості.

— Тобто, чи можемо ми вести мову про цілий комплекс послуг від обстеження до повного лікування в Любомльській лікарні?

— Можемо. Такі можливості є. Спочатку провести діагностику, встановити діагноз і потім перейти до лікування. Разом з тим весь цей механізм ще потребує вдосконалення. Апробації, так би мовити, на практиці. Візьмемо для прикладу хірургічну допомогу. Програмою медичних гарантій передбачено саму операцію та догляд за пацієнтом в післяопераційний період. В одних випадках він може бути коротким, в інших довший. А якщо ускладнення? Тут як бути? Виписувати хворого чи продовжувати лікувати, якщо на цей період передбачений термін, скажімо, 4 дні. Чи можна цю послугу перекваліфіковувати в іншу? Однозначних відповідей поки що немає. Тому з часом будуть чіткі інструкції та методики.

Проте, головне тут змінити відношення лікарів до своєї справи, котрі повинні розуміти «Що вони роблять? Як і для чого?». Адже якщо пацієнт на якомусь із етапів, будь це діагностування чи лікування, буде чимось не задоволений, він може змінити медичний заклад і тоді кошти за надані йому медичні послуги отримуватимуть інші фахівці.

— Тоді доцільно поговорити про заробітну плату медиків після квітня. Закономірно вона повинна підвищитися в рази?

— Закономірно. Та на практиці може бути й по-іншому. Виходимо із вищевикладеного. Державою передбачено фінансування за надані послуги. Чим більше послуг – тим більше коштів отримує заклад. А заклад це не тільки один лікар чи якесь відділення. Це ціла своєрідна структура, яка має працювати як єдиний механізм. Лікарі повинні робити свою роботу, медсестри свою, санітари мають свої обов’язки. А ще маса обслуговуючого персоналу. І їхня робота також має бути врахована в цій послузі, яку надає медзаклад.  Навіть на його утримання потрібні значні кошти. На жаль, вони не передбачені державою на оплату компослуг. Нам запропонували вибір: хочете, щоб у вашому місті, районі була лікарня – нехай місцева влада допомагає із фінансуванням, не хочете – добирайтеся в сусідні міста.

Тому на скільки зросте заробітна плата працівникам лікарні з квітня сказати наразі не готовий. Все буде залежати від кожного із них. Зараз можу тільки констатувати той факт, що в кошторисі, який нам затвердили на І квартал, не вистачає коштів на виплату зарплати персоналу.

— Напевно, якісь кошти держава все ж повинна виділити, адже, принаймні, вони обіцяли зміцнити матеріальну базу опорних лікарень.

— Мова йшла дійсно про зміцнення матеріальної бази, але аж ніяк не про заробітну плату. Адже кошти мають своє цільове призначення і повинні бути на це й використані. І якщо державою було встановлено перелік відповідних умов для функціонування опорних лікарень, вона в цьому й допомагає. Так, зокрема, планується виділення коштів на приймальне відділення. Це ремонтні роботи, обладнання та матеріали. Воно повинне відповідати вимогам Національної служби здоров’я, адже сюди потраплятимуть пацієнти з усієї округи, що обслуговує опорна лікарня. В нашому випадку це Шацькі озера у літню пору та примитна територія.

Спілкувався Сергій БОЯРЧУК.