Крок до держави в смартфоні. Як працює застосунок «Дія»?

Під час виборчої кампанії Володимир Зеленський казав, що вірить у створення «держави в смартфоні», яка полегшить життя українців. За півроку після старту проекту президент разом із командою Міністерства цифрової трансформації презентував мобільний додаток «Дія». Наразі у ньому доступні цифрове посвідчення водія і техпаспорт на авто, а до кінця місяця має з’явитись цифровий паспорт. У Мінцифрі обіцяють, що це тільки початок, і за п’ять років усі державні послуги й основні документи українців будуть оцифровані. Як користуватись додатком, що слід знати про безпеку та майбутню цифровізацію країни, дізнавались наші експерти.

За перший тиждень після презентації застосунку «Дія» його завантажили понад 1 млн разів. Урядовий додаток міцно закріпився на перших позиціях українських App Store і Play Market, випередивши популярні сервіси Tik Tok, Telegram, YouTube і Viber.

Перший крок, який додаток пропонує одразу після встановлення на смартфон, – це авторизація. Вона відбувається через технологію BankID. Користувач повинен підтвердити згоду на передачу інформації через інтернет-банкінг у своєму особистому кабінеті. Наразі у системі доступні: «Приватбанк», Ощадбанк, «Кредобанк», «Радабанк», «Моторбанк», «Ідея банк», ПУМБ, «А-банк», «Альянс банк», а також банки «Південний», «Форвард», «Восток», Monobank. Якщо потрібного банку в списку немає, додаток пропонує «стежити за оновленнями».

Зважаючи на необхідність доступу до особистої інформації, у Мінцифрі наголошують на високому ступені захисту додатку. Зараз у застосунку доступні водійське посвідчення та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Після авторизації ці документи повинні автоматично з’явитись у смартфоні. Якщо документів немає, застосунок пропонує верифікувати їх в електронному кабінеті водія (e-driver.hsc.gov.ua). Після обробки даних документи синхронізуються із додатком. Якщо все ж щось пішло не так, допомогу можна пошукати у розділі «Питання та відповіді», а також звернутись у «Службу підтримки», яка доступна в месенджерах Telegram, Facebook Messenger, Viber.

«Дія» завтра

В уряді зауважують: цифрові документи мають таку ж юридичну силу, як і фізичні посвідчення. За словами заступника міністра з цифрової трансформації Олексія Вискуба, поліцейські мають планшети і знають, як перевіряти цифрові водійські посвідчення за допомогою QR-коду. Уже зовсім скоро водії через додаток зможуть оплачувати штрафи.

Більше того, невдовзі в «Дії» також повинні з’явитись електронні паспорти.  В уряді попереджають, що цифровий паспорт не замінить фізичний документ, але у більшості побутових ситуацій його буде достатньо. За допомогою смартфону громадяни зможуть посвідчувати особу, подорожуючи залізницею, під час медичного обслуговування, банківських операцій, при вході до адміністративних будівель, під час придбання алкоголю та тютюну. Єдине, що цифровий паспорт не можна буде використовувати для мандрівок за кордон.

Щодо бюджетів проекту, то у Мінцифрі наголошують, що його фінансують міжнародні донорські організації. Автори проекту кажуть, що Україна – четверта в Європі, яка запустила електронні права і техпаспорт. Якщо все буде йти за планом, то наша країна стане другою у світі, хто запустить цифровий паспорт.

Майбутнє цифрової держави

В уряді зауважують, що доступність онлайн послуг – це також вміння ними користуватись. Згідно з дослідженнями, наразі лише 9% українців використовують публічні послуги онлайн. Щоб підвищити цей відсоток, уряд запустив освітню програму цифрової грамотності, яка за 3 роки має охопити 6 млн українців. Цифровій грамотності можна навчатись безкоштовно на сайті (osvita.diia.gov.ua).

Експерти кажуть, що цифрова освіта – це вимога часу, адже онлайн-сервісів буде ставати тільки більше. До кінця 2020 року уряд планує оцифрувати 50 найзатребуваніших державних послуг. Йдеться про реєстрацію ФОП та юридичних осіб, «е-Малятко», послуги для перевізників і будівельників, а також власників авто. За 5 років у планах оцифрувати всі державні послуги.

В команді президента сподіваються, що такі сервіси як «Дія» змінять ставлення громадян до державних структур. Адже додаток буде економити українцям час, гроші і головне – нервові клітини.

Матеріал Центру громадського моніторингу і контролю.