29 лютого – небезпечна дата?

Невже тим, хто народився 29 лютого, можна відзначати день народження лише раз на чотири роки? І чи дійсно цим людям не щастить у житті?

Помиляється той, хто вірить у забобони, пов’язані з високосним роком. Високосні роки зовсім не такі жахливі, як вважають забобонні люди, і факти це підтверджують: природних катастроф та інших бід і нещасть у такі роки аж ніяк не більше, ніж у «звичайні».

Утім, і сьогодні є люди, які переконані: саме 29 лютого — найжахливіша і найнебезпечніша дата у високосному році, коли в житті і так все йде шкереберть. Саме тому вони намагаються не призначати на цей день ані весіль, ані переїздів, і взагалі не планувати жодних важливих справ. Про наших далеких предків, серед яких повір’я і забобони були особливо поширеними, годі й казати: у них 29 лютого асоціювалося виключно з напастями. Так, стародавні слов’яни вважали, що це — день появи Злого Касіяна, зустріч з яким простому смертному нічого доброго не обіцяє: мовляв, від одного погляду Касіяна можна залишитись і без здоров’я, і без достатку.

А ось Шотландія поставилася до цього дня по-своєму. У 1288 року там був прийнятий закон, який дав можливість жінкам свататися до чоловіків, причому, робити це дозволялося тільки 29 лютого, за умови, що з-під сукні, яку одягне на сватання дівчина, буде видно кромку спідньої сорочки, зшиту із багряної фланелі. Чоловіка, який відповідав відмовою, карали штрафом у розмірі одного фунта. Від покарання звільняли лише тих, у кого вже були наречені. Сьогодні цей закон має символічне значення. Але традиція, яка спочатку зародилася в V столітті в Ірландії, збереглася: в скандинавських країнах 29 лютого досі вважається єдиним днем, коли жінка може запропонувати руку і серце чоловікові. І, між іншим, настання цієї дати з нетерпінням чекають багато мешканок європейської півночі.

29 лютого не раз ставав днем знаменних історичних подій. У 1504 році Христофор Колумб, знаючи про повне місячне затемнення, яке повинно було відбутися 29 лютого, зумів обдурити аборигенів Ямайки, які відмовилися постачати європейцям продукти харчування. Мореплавець пригрозив їм тим, що якщо вони і надалі будуть так поводитись, іспанський бог забере в них місяць. І коли затемнення сталося, збожеволілі від жаху індіанці впали до ніг Колумба. Продуктове постачання відновилося.

Як кажуть забобонні люди, немає нічого страшнішого за народження 29 лютого: ніби на людей, які побачили світ цього дня, чекають лише хвороби та нещастя. Утім, серед таких «невдах» опинились уславлені у світі меценат, колекціонер та покровитель художників та музикантів, герцог Альбрехт V Баварський, видатний італійський композитор Джоаккіно Антоніо Россіні, легенда американського джазу та свінгу Гленн Міллер, американський астронавт Джек Роберт Лусма, радянський спортсмен та олімпійський чемпіон з боротьби у важкій вазі Іван Богдан, німецька акторка Ванесса Юнґ.

За даними статистики, шанс народитись 29 лютого — приблизно 1 до 1500. Однак, коли святкувати свій день народження тим, хто цей шанс таки отримав? В СРСР дозволяли матері дитини записати малюкові будь-яку дату народження, деякі батьки спеціально вказували датою народження державні свята. Також в радянський час батькам малюків, які народилися 29 лютого, надавався вибір. У свідоцтві можна було вказати як цей день, так і сусідні дати — 28 лютого і 1 березня — день народження «був» щороку, а не раз в чотири роки.

Зараз же все змінилося. Медики вказують в документах дату народження малюка і вона переноситься в свідоцтво про народження. Судячи з усього, діти, народжені в цю дату, святкуватимуть день народження раз на чотири роки. Проте нічого страшного не станеться, якщо ви відсвяткуєте його 28 лютого чи 1 березня.

Підготував Лесь САШКІВ.