Послаблення не означає скасування

Карантин в Україні продовжили до 22 травня, але вже з 11 числа почалося послаблення. Такий крок дозволяє зробити стабільна ситуація щодо хворих на коронавірус. Щоденний приріст коливається від 300 до 550 осіб. Якщо епідемія піде на спад, можна буде скасувати більше обмежень, але поки йдеться лише про перший етап.

Ще наприкінці квітня уряд представив план зняття карантинних обмежень. Відповідно до нього, вихід з карантину буде складатися з п’яти етапів, перший з яких розпочинається 11 травня. Наразі йдеться про часткові послаблення для бізнесу, аби українська економіка змогла запуститися.  На першому етапі українці можуть гуляти у парках, скверах і зонах відпочинку, відвідувати дитячі і спортивні майданчики на вулиці. Дозволено працювати літнім майданчикам кафе та ресторанів, а також обслуговування клієнтів на виніс. Можуть відкритися музеї, бібліотеки, салони краси, перукарні, адвокатські та нотаріальні бюро, стоматології. Також можуть відкритись непродовольчі магазини в окремих приміщеннях, окрім зон розваг та харчування, дитячих зон в ТРЦ.

Водночас працювати можна лише за дотримання певних умов: не більше 1 особи на 10 м² площі приміщення, обов’язкової санітарної обробки приміщень двічі на день, працівники та клієнти обов’язково мають носити маски. Усім співробітникам повинні вимірювати температуру перед початком роботи. Якщо вона виявиться вищою за 37,2 градуса – не допускати до роботи. Літні майданчики ресторанів мають забезпечити дистанцію не менше 1,5 метри між столами, із розміщенням не більше двох людей за одним столиком. Салони краси і перукарні можна буде відвідувати тільки за записом, а в парках гуляти групами не більше трьох осіб.

Надалі заборонені масові заходи, закриті навчальні заклади, фудкорти та зони розваг у ТРЦ, кінотеатри, спортзали, фітнес-центри та прибережні зони відпочинку. Так само з обмеженнями працюватиме громадський транспорт.

Його роботу запускатимуть поетапно відповідно до епідеміологічної ситуації і регулюватиме місцева влада. Міжміське сполучення також поки що не відновлять.

«Ми не бачимо можливості відкрити міжміський транспорт. Міський транспорт буде ходити і далі в тих режимах, в яких ходив. Вже мери будуть приймати рішення про збільшення кількості транспорту, про зміну його графіка роботи і, найголовніше, про адаптивний режим», – заявив прем’єр-міністр.

Міська влада ухвалюватиме рішення про «адаптивний карантин» залежно від ситуації у різних регіонах. Тобто, якщо в окремих регіонах зафіксують спалахи коронавірусу, карантин посилюватимуть саме в цих регіонах, а не в країні загалом.

В уряді допускають, що карантин буде продовжено і після 22 травня, але з послабленнями. За словами представника Кабінету Міністрів у Верховній Раді Василя Мокана, про остаточне закінчення карантину можна буде говорити тільки влітку.

«Про повне завершення карантину і повернення до нормального функціонування держави можна буде говорити наприкінці червня – у липні, а може, і в серпні чи вересні – все залежатиме від епідеміологічної ситуації та статистики рівня захворюваності та смертності від коронавірусу», – підкреслює урядовець.

Варто зазначити, що за схожим сценарієм поетапного виходу з карантину розвиваються події у Європі. Так, у країнах із найбільшим спалахом коронавірусу, як Італія та Іспанія, громадянам дозволили гуляти та займатися спортом на вулиці, але тільки за умови дотримання дистанції. Бари і ресторани так само працюють тільки на виніс, а роздрібна торгівля дозволена тільки у невеликих магазинах.

Експерти погоджуються, що карантинні обмеження не є забаганкою влади тієї чи іншої країни, а прив’язані суто до епідеміологічної ситуації. Якщо епідемія піде на спад, то Україна і Європа далі зніматимуть заборони. Якщо кількість хворих почне збільшуватися, карантин можуть знову посилити. Тож важливо не нехтувати правилами безпеки і пам’ятати: щоб карантин скоріше закінчився, важливо не порушувати його сьогодні.