Перспективний план без перспективи

За останніх п’ять років реформування адміністративної системи України про цей процес написано немало в одній тільки в нашій газеті. Не дивлячись, що в Любомльському районі формування об’єднаних територіальних громад вже завершене, збори, сесії, рішення, опитування тривають і по сьогоднішній день. Принаймні у населених пунктах тих сільських рад, які так і не визначилися в складі якої ОТГ хочуть бути і це за них зробив Кабінет міністрів України.

Тепер же люди вважають себе обманутими і намагаються знайти правду в різних інстанціях. «Куди ми тільки не зверталися, починаючи від нашої сільради і закінчуючи Президентом України, не минаючи, зрозуміло, медіа  – розповідають жителі села Біличі на чергових сходах селян, куди нас запросили. – Скрізь відповідь одна (якщо вона була) – «нічим зарадити не можемо, ви винні самі…».

Так в чому ж винні біличуки і яку справедливість вони хочуть відшукати намагалися з’ясувати спільно на нещодавніх зборах. «Вся справа в тому, що ми проти об’єднання зі Смідинською громадою, — розпочинає статний мужчина. — Про це мова взагалі не велася, а перший раз почули про таке після затвердження останнього перспективного плану в облдержадміністрації».

— З самого початку всі Біличі хотіли до Лукова, — майже одночасно підхоплює його сусідка, — але хто нас питав? В Зачернеччі провели збори на яких було декілька представників з нашого села і проголосували за Любомль. На наші заперечення місцеві депутати повідомили, що рішення приймається сільрадою в цілому, і якщо Зачернеччя вирішило до Любомля, то сотня наших жителів на загальну картину не вплине.

— Та хай навіть до Любомля, ми не стали б заперечувати, бо з цим вже звиклися,- включаються представники старшого покоління. –  До Смідина цілих 10 кілометрів і дороги нема, до Лукова – всього кілометр. Навіть нам «понятно», що сюди вигідніше і перспективніше. З тим Смідином, як нам сказали в адміністрації, «порішав» Гузь. Якщо це так, то тим більше не хочемо, бо він нас обманув. Говорив, що зробить як скажуть люди, а зробив по своєму, як йому вигідно…

— В нас склалася така думка, що нас немов кріпаків передають в придаток до земель, – знову продовжує пан Петро. – Якби не Гузь тої Смідинської громади може б і не було взагалі.

— І ще одне в чому ми переконалися останнім часом: ніякі закони в нашій державі не діють, – це вже в розмову включилася молодь. – Країну поділили між собою олігархи і вирішують свої справи. На думку людей ніхто не звертає уваги. Наших дітей хочуть направити в Смідин. Вони їздять до школи в Луків, відвідують там же садочки. Ми цього змінювати не збираємося. Луківчан, по праву, вважаємо своїми односельчанами, з ними разом трудимося, ходимо в одну церкву, беремо участь в культурно-масових заходах. Отож, відстоюватимемо думку громади і в подальшому, за потреби – в судових інстанціях.

Тим часом подібну тему обговорювали в Мінрегіоні під час онлайн зустрічі міністра та його заступника зі спеціальним посланником уряду Федеративної Республіки Німеччини з питань реформ в Україні Ґеорґом Мільбрадтом.

На питання щодо можливості звернення незадоволених громад до суду, очільники Мінрегіону відповіли, що міністерство і Уряд керуються в першу чергу інтересами жителів цих громад. «Попри те, що окремі їх представники будуть проти таких рішень, ми вважаємо, що не може частина України жити в умовах децентралізованої країни, а інша – у старій системі, створеній 60 років тому. Наразі ми приймаємо цілий пакет законів, який буде давати можливість вже новоутвореним громадам в рамках чинного законодавства відповідно до стандартів Європейської хартії та інших актів Ради Європи вносити зміни у свої межі та склад цих громад. Ми обов’язково це передбачимо», – повідомив заступник міністра В’ячеслав Негода.

Що з цього зрозуміли біличуки? Абсолютно нічого! Та все ж сподіваються, що якщо не зараз, то найближчим часом ті закони, про які говорив міністр таки почнуть діяти і волевиявлення місцевих жителів, закріплене їх підписами на чотирьох аркушах буде враховане, а за невиконання попередніх рішень винні понесуть заслужене покарання.

ДОВІДКОВО: відповідно до перспективного плану формування територій громад Волинської області затвердженого в 2015 році Зачернецька та Почапівська сільські ради мали ввійти до складу Луківської ОТГ. Згідно рішення зборів селян, сесій Зачернецької та Почапівської сільрад та згоди Любомльської міської ради у 2017 році внесено зміни до перспективного плану (затверджено розпорядженням Кабміну від 21.06.2017р № 422-р), які передбачали об’єднання згаданих територій з Любомльською ОТГ. Натомість участь у виборах до новоутвореної Любомльської об’єднаної територіальної громади взяли тільки жителі Почапівської сільради. Відмову Зачернеччю мотивували запізненням у термінах подачі документів. Проте, ні в наступній хвилі, ні у всіх інших датах виборів, призначених ЦВК Зачернеччя не значилося. В Любомльській ОТГ пояснили, що має бути окрема постанова Кабміну, якою Зачернецьку сільраду включать до складу громади. Відтак, такий документ з’явився, тільки в травні цього року. В ньому значилося, що Зачернецька сільська рада, згідно нового перспективного плану, поданого облдержадміністрацією ввійде до складу Смідинської ОТГ.

Андрій ЗАДОРОЖНИЙ.

Такий вигляд мав перспективний план формування громад у 2015 році, коли реформу ще тільки починали втілювати