Перше півріччя позаду: що з бюджетами?

Радник Волинського регіонального офісу програми «ULEAD з Європою» з питань муніципальних фінансів та управління Анатолій Матвіюк нещодавно провів аналіз виконання бюджетів ОТГ Волині у першому півріччі 2020 року. До уваги бралися ОТГ, що перейшли на прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом.

«У цьому періоді завершився довготривалий, кількарічний, майже загальний тренд росту власних доходів громад. Це обумовлено як коронавірусним локдауном, що негативно вплинув на ділову активність, так і іншими чинниками: виходу з територій громад великих платників через зміну реєстрації бізнесу, реорганізації всеукраїнських підприємств чи обласних установ», – пояснюють фахівці.

Почався період пильного контролю за станом наповнення бюджету, тісної співпраці з платниками, конкуренції умов ведення бізнесу на території, постійного пошуку резервів. Відіграла роль у виконанні бюджетів і структура місцевої економіки.

Наприклад, негативний вплив відчули громади, залежні від підприємств лісової галузі. Останні кілька кварталів лісовики мали проблеми зі збутом продукції, та, відповідно боргували за платежами податків на доходи фізичних осіб, ренти за використання лісових ресурсів тощо.

Негативний вплив відчули громади, на території яких в період карантину тимчасово припиняли роботу чи скорочували діяльність підприємства. Це помітно за показниками найбагатших громад Волині.

Досить стійко почувалися громади, чиїми основними платниками є установи бюджетної сфери. За період карантину держава та органи місцевого самоврядування намагалися підтримувати фінансування заробітних плат на докризовому рівні, лише одиниці були змушені вдатися до запровадження простоїв. Це забезпечило стабільність податкових надходжень за ПДФО.

Якщо порівнювати надходження у загальні фонди місцевих бюджетів у першому півріччі 2020 року з аналогічним періодом року 2019, то у поточному році надійшло на 25,5 мільйона гривень більше. З 51 громади, що перебувають на прямих бюджетних відносинах з Державним бюджетом, у 34 громадах цьогорічні надходження перевищили доходи першого півріччя 2019 року. 17 громад не досягли торішнього рівня.

Отож, бюджет Любомльської громади отримав 24,4 мільйона власних надходжень за перше півріччя 2020 року. З цих коштів 13,1 мільйона становили податки та збір на доходи фізичних осіб; 3,8 мільйони – єдиний податок; 3,48 мільйона – податок на майно; 1,8 мільйона – акцизний податок з ввезених товарів на територію України та інше. Витрати на управління склали 6,8 мільйона гривень. Громада до виконання піврічного плану власних доходів не добрала трохи більше шести відсотків – 93,67%.

До бюджету Головненської громади надійшло 3,6 мільйона власних надходжень за цей же відрізок часу. З цих коштів 2,47 мільйона становили податки та збір на доходи фізичних осіб; 682 тисячі – єдиний податок; 265 тисяч – податок на майно; 76 тисяч – рентна плата за спецвикористання лісових ресурсів; 59 тисяч – акцизний податок з реалізації підакцизних товарів. Витрати на управління склали 1,75 мільйона гривень. Громада виконала піврічний план власних доходів на 108%.

До бюджету Вишнівської громади надійшло 15,69 мільйона власних надходжень за цей же відрізок часу. З цих коштів 5,5 мільйона становили податки та збір на доходи фізичних осіб; по 1,8 мільйона – єдиний податок та податок на майно; 4,67 мільйона – акцизний податок з ввезених товарів на територію України; 1,3 мільйона – акцизний податок з реалізації підакцизних товарів та інші. Витрати на управління склали 4,69 мільйона гривень. Громада виконала піврічний план власних доходів на 105%.

Бюджет Рівненської громади отримав 16,4 мільйона власних надходжень за перше півріччя. З цих коштів 6,5 мільйона становили податки та збір на доходи фізичних осіб; 1,2 мільйона – податок на майно; 5,55 мільйона – акцизний податок з ввезених товарів на територію України; 1,6 мільйона – акцизний податок з реалізації підакцизних товарів та інші. Витрати на управління склали 4,44 мільйона гривень. Громада виконала піврічний план власних доходів на 105%.

Також дві громади Любомльщини увійшли до рейтингу 20 найкращих громад Волині щодо інституційної спроможності і сталого розвитку. Рейтинг враховує 40 критеріальних показників та відображає інвестиційну привабливість. Любомльська ОТГ посіла 11 місце, Вишнівська – 12. Рівненська та Головненська громади до топ-двадцятки не потрапили.