«Робіть що-небудь»

Свого часу в багатьох періодичних виданнях районного рівня, в тому числі і в нашому, одною із популярних рубрик була «Газета виступила: що зроблено?». В ній, зокрема, з-поміж іншого, можна було прослідкувати, як реагує влада на певні проблеми, висловлені громадянами. В багатьох випадках реакція була миттєвою, інколи вирішення того чи іншого питання затягувалося на тиждень-другий, зрідка  — до місяця.

Зараз здебільшого представники владних ешелонів можуть не реагувати на зауваження, пропозиції, навіть на прохання та «молебні» людей роками. Слово «молебні» вжито не випадково, бо все частіше від жителів можна почути: «Живуть, як боги, і поводяться так, наче їм дано вирішувати долі людські». А на будь-яке звернення відповідь одна: «Нема грошей!»

Не стала винятком і нещодавня ситуація з підтопленням багатьох населених пунктів краю. В одних люди просто мовчали, усвідомлюючи глобальну проблему, в інших нагадували місцевій владі про необхідність якихось елементарних дій. Здогадайтесь, що вони почули у відповідь.

«Що було зроблено цього разу?», — цікавимося у декількох родин, котрі потерпають від повені в Згоранах вже декілька років. «Приїжджали комісії, експерти, збирали якісь наради, але на цьому все. Порадили самим завозити землю, щоб підняти територію та придбати помпу для відкачування води». Про те, що так і буде можна бути певними. «А які дії вживалися районною владою?», — запитуємо у райраді та райдержадміністрації. Єдине в чому нас запевнили, що про проблему знають давно і для її вирішення вживатимуться всі необхідні заходи. «П’ять років тому відповідна територія в Згоранах нами досліджувалася та було встановлено, що для того, щоб прочистити в одну сторону стічні канали вздовж автодороги, необхідно прокопати півтора кілометра рову, — пояснює керівник сектору надзвичайних ситуацій. — Гроші на такі цілі не виділяли».

Виділяли чи ні — питання інше, як і те, що ні депутати, ні керівництво районної ради та адміністрації не захотіли приділяти уваги цій проблемі. Адже, як інакше можна пояснити, що протягом п’яти років жодних заходів так і не вжито. На додачу слід зазначити, що не менше часу місцеві жителі затратили, щоб привернути увагу влади до питання підтоплення села. Виходить, десять років — одні балачки та обіцянки. За цей час, прокопуючи кожного року по сто метрів рова, можна було облаштувати стічні канали.

Напевне, саме до цього, не дочекавшись будь-яких дій з боку місцевої влади, вдалися жителі міста Любомль з вул. Володимирської, котрі нещодавно озвучили проблему підтоплення своїх дворів на черговій сесії міськради. Щоправда, допомогти їм зголосився депутат Любомльської ОТГ Олександр Дзядук. Він надав свою техніку, зокрема міні-екскаватор та труби для відведення стічної води. Буквально за декілька годин роботи, прокопавши десяток метрів каналу вздовж дороги, вода у подвір’ях та городах жителів почала сходити до рову. Цими днями облаштування каналу та прокладення труб продовжили. Разом з тим, виявилися додаткові труднощі, що унеможливлюють успішне виконання всього комплексу робіт.

Зокрема, повністю або частково порушена дорожня стічна комунікація. Вода з автотраси стікає прямо в подвір’я жителів,  труби на з’їздах відсутні, під мостами захаращені. На окремих ділянках міських стічних комунікацій розташовані господарські споруди, територія навколо захаращена. Далі ще гірше: у рів та трубу, що йде попід дорогою, стікає каналізація з сусіднього двоповерхового будинку. Вся ця рідина тягнеться каналом вздовж дороги до десятка метрів. Куди вона потім дівається невідомо, оскільки подальшого сполучення із будь-якими водостічними комунікаціями немає.

— У свій час, років сім тому, райдержадміністрація разом із міською радою склали загальний план водовідновлення міста Любомль, — розповідає Олександр Дзядук. — Відповідно, передбачили на це кошти. До речі, щоб віднайти їх на зазначені цілі, навіть мені довелося добряче попрацювати, скласти відповідний проект, відстояти його доцільність в області. Чому робота призупинилася, сказати не можу, але хочу зазначити, що її потрібно негайно продовжувати. Зусиль, як бачимо, неабияких не потрібно. При бажанні та мінімальних затратах, по декілька сотень метрів у рік, вже давно можна було прочистити все місто.

Окреме питання стосується свідомості та законослухняності наших жителів, котрі не тільки не хочуть підтримувати в належному стані стічні канали, а й захаращують їх. Саме на цю проблему й звертають увагу працівники міської ради. Мовляв, через  таких несвідомих громадян ми нічого зробити не можемо. Але нинішнє прохання, навіть, можна сказати, вимога свідомих громадян, котрі проживають у місті, стосується й таких випадків. «Якщо потрібно покарати винних у недотриманні правил благоустрою — карайте, але робіть що-небудь, щоб нас не затоплювало», — звертаються до представників усіх щаблів влади жителі як Любомля, так і Згоран.