Усікновення голови Івана Хрестителя

Сьогодні православні та греко-католики відзначають день пам’яті страти Предтечі і Хрестителя Господнього Івана.

Про його мученицьку смерть детально розповідається в Євангелії від Марка (6, 14-30). Іван Хреститель осуджував царя Ірода за те, що той жив із дружиною свого рідного брата — Іродіадою. Відтак жінка захотіла помститися Іванові і таким чином приховати свій ганебний вчинок. Одного разу, коли Ірод святкував свій день народження, для нього танцювала танець донька Іродіади — Соломея. Цей танець дуже сподобався Іродові і він пообіцяв дівчині, що виконає будь-яке її бажання. Дівчина, за намовою матері, попросила відсікти Іванові Хрестителю голову. Ірод не відмовив, і голова Івана була відтята.

Згідно з переказами, поминати день усікновення голови Предтечі Господнього Івана почали ще його учні. Але традиція празника та його поширення остаточно сформувалися в V ст. Зокрема, це свято згадується у вірменському перекладі Лекціонарію, який відображає практику єрусалимського богослужіння в V ст.

За переказом, Іродіада закопала його голову в нечистому місці. Але Іоанна, дружина Іродового домоправителя Хузи, поховала голову Івана Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній (впродовж церковного року святкуємо три її віднайдення), де в Ірода була власна ділянка землі. Тіло Івана Хрестителя взяли тої ж ночі його учні і поховали в Севастії, там, де відбувся злочин.

11 вересня — день суворого посту. Віруючі тримають одноденний піст в пам’ять про трагічну смерть пророка. У тому числі і тому, що сам Предтеча за життя харчувався бідно, в основному сараною і диким медом, жив здебільшого в пустелі і вів суворий спосіб життя.

В цей день не можна їсти: м’ясо, рибу, яйця, молочні продукти. До вживання в їжу дозволяється: овочі, фрукти, гриби, рослинна олія, борошняні вироби, якщо вони зроблені без яєць і молочних продуктів.