Лісонасінна справа – неодмінний напрямок лісового господарства

Його завдання – отримати насіння лісових порід з цінними спадковими властивостями і високою посівною якістю, щоб подалі виростити і створити високопродуктивні покоління лісових насаджень.

У щорічному колообігу сезонних робіт лісівника є обов’язковою заготівля насіння. Стиглість його і час збору у кожної породи дерева свій, як правило це припадає на літньо-осінню пору. Щоправда, насіння сосни заготовляють узимку.

Цікаво, що серед чималого різноманіття лісових порід – сосни, дуба, берези, клена, ясена, вільхи на підприємстві збирають також і насіння відомих садових дерев – вишні, яблуні, груші, абрикоса. Мішечки із насінням цих соковитих плодів уже зберігаються у інженера з лісових культур Івана Каліщука, який саме зараз готує їх до визначення якості і схожості. Про те, яке місце мають плодові дерева у лісі та інші нюанси заготівлі насіння, він розповідає:

«Такі дерева, як яблуня, груша, вишня, абрикос ми теж будемо вирощувати у своїх тимчасових розсадниках по лісництвах та висаджувати навесні поряд з іншими лісовими породами. Таким чином, вводимо у культури так звані ремізи – харч для диких тварин. А також ці плодові дерева є окрасою лісу і несуть естетичне довершення лісового ландшафту. Приємно ж дивитись, коли навесні серед лісу цвітуть плодові дерева. А ще знаємо, що яблуня-кислиця, грушка-дичка чи гнилиця, лісові черешні – із прадавніх-давен є родом із лісу, люди ці дерева одомашнили. Ще плануємо заготовити насіння калини, яка теж прикрашає узлісся.

На цей рік план заготівлі насіння по лісгоспу – 1 тонна 300 кг. Частково його уже заготовили, відіслали на перевірку якості. Після цього, як отримуємо технічні характеристики із лабораторій, деяку частину відправляємо у базовий розсадник області, частину лишаємо для власних потреб.

Кожна група деревних порід має свої особливості збору насіння. Наприклад, із берези – зривають сережки на дереві, тому що воно, коли опадає – розсівається і його неможливо зібрати, а з дуба – жолуді збирають після їх опадання. Існують і різні методи заготівля насіння, застосовують різні пристосування та обладнання, щоб дістати й зірвати плоди із ростучих дерев, це буває дуже складно, або ж під час лісосічних робіт із обрубаних гілок – такий збір простіший».