Заборона виїзду за територію України та порядок її зняття

Трапляються випадки, коли особа під час перетину кордону України отримала відмову у його перетині. І вже на кордоні дізнається про неможливість виїзду за межі України. За таких обставин у осіб виникає питання щодо можливості чи неможливості зняти таку заборону.

Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом. У Законі «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» перелічені підстави для тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон, з яких однією із найбільш розповсюджених є ухилення від виконання зобов’язань, покладених судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.

Пунктом 15 Правил перетинання державного кордону громадянами України, передбачено, що на підставі рішення уповноваженого законом державного органу про тимчасову відмову у виїзді за кордон (заборону виїзду), уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону відмовляє громадянину у перетинанні державного кордону.

Нерідко буває, що виконавче провадження, під час якого було встановлено тимчасову заборону на виїзд за кордон вже закрито, а матеріали такого провадження знищені у зв`язку із закінченням трирічного терміну зберігання. Згідно із законом, який був чинний на час закриття виконавчого провадження заборона повинна була бути знята одночасно з закриттям виконавчого провадження. Наявність заборони говорить про бездіяльність виконавця. В такому випадку до суду, з оскарженням бездіяльності виконавця, потрібно буде звертатися в порядку адміністративного судочинства, з позовом про зобов’язання виконавця вчинити певні дії. В заяві слід обґрунтувати обставини, чому слід скасувати заборону, яка була застосована, посилаючись на фактичні, життєві обставини із посиланням на правові норми.

Зняття заборони виїзду можливо і в порядку цивільного судочинства. Згідно ч. 5-7 ст.441 ЦПК України, суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника. Подана суду заява розглядається у десятиденний строк з дня її надходження з повідомленням сторін та інших зацікавлених осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця. За результатами розгляду заяви про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України виноситься ухвала, яка може бути оскаржена.

У більшості випадків особа, якій заборонили виїзд, може і не здогадуватись про заборону, а дізнається лише у пункті пропуску через державний кордон України. Щоб це не стало неприємним сюрпризом, інформацію про себе можна перевірити у Єдиному реєстрі боржників: www.erb.minjust.gov.ua, або ж звернутися до Державної прикордонної служби України з заявою про надання інформації про можливе існування тимчасового обмеження на право виїзду за межі України.

Засвідчена судом копія судового рішення про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду з України з відміткою про дату набрання законної сили є підставою для вилучення з бази даних Держприкордонслужби інформації щодо заборони виїзду з України.

Андрій ЛИТВИНЮК,

начальник Любомльського бюро правової допомоги.