Час очищення

Сьогодні розпочинається Різдвяний піст, який називається ще Пилипівкою. Для того, щоб увійти в це свято з чистим серцем, душею і тілом, Церква пропонує нам очиститися за допомогою покаяння, стриманості і молитви.

Як же підготуватися гідно до свята Різдва Христового? Святкуючи пришестя у світ втіленого Бога, що відкрився як любов, ми й самі прагнемо навчитися любові до Бога і ближніх, щирій молитві, прощенню і мирному улаштуванню духу. Помилково розглядати піст як час, коли чогось «не можна», наприклад, споживати м’ясо, дивитися телевізор і т.д. Суть посту не в тому, чого не можна, а в тому, що ми можемо зробити, коли звільнимо свої сили і час.

Згідно з церковним Уставом, під час Різдвяного посту не дозволяється вживати продукти тваринного походження — м’ясо, яйця, молоко і його похідні. Рибу і вино у звичайній парафіяльній практиці куштують у всі дні, крім середи і п’ятниці (крім тих випадків, коли на середу або п’ятницю потрапляє велике церковне свято, наприклад, Введення Божої Матері в Храм чи храмове свято), а також крім періоду передсвята Різдва.

Виключення м’яса під час посту не означає, що воно «нечисте» саме по собі, або вживати його — гріх. Ми утримуємося від цього продукту, бо хочемо виховати свою волю й довести: людина — не тільки матеріальна істота, яка живе «хлібом єдиним».Церковний устав регулює не тільки види їжі, але і її кількість. Мета посту — дати можливість людині відчути голод, пізнати свою залежність від матеріальної їжі і подолати її. Як діти Божі, ми залежимо тільки від Нього, і не повинні ставати рабами їжі чи плотських пристрастей.

Піст тілесний, тобто утримання від вживання певних продуктів, повинен бути урівноважений з постом духовним. Сам по собі він нічого не дає душі і не наближає нас до спасіння. Навпаки, такий піст може і нашкодити,  якщо ми, утримуючись від їжі, думаємо про свою перевагу над тими, хто не поститься. Справжній піст має бути поєднаний з молитвою, покаянням, утриманням від пристрастей, викоріненням злих звичок, прощенням образ.

У сучасній церковній проповіді можна почути заклик до обмеження подружніх стосунків під час посту. Навіть якщо і так, мова йде не про гріховність або нечистоту стосунків, а про те, щоб зосередити сили на духовному житті.

Набагато важливіше утримуватися під час посту від усього того, що не сприяє зосередженості на християнських цінностях: від розважальних і видовищних заходів, вечірок, концертів, особливо від марної витрати часу на телесеріали, низькопробні телешоу та фільми, якими переважно заповнений сьогодні ефір. Звичайно, мова йде не про повну заборону телевізора — кожен християнин може на свій розсуд визначити, які передачі йому потрібні і не суперечать його духовним переконанням.