8 жовтня: Сергія Радонезького

Сьогодні православний світ згадує найшанованішого святого часів Середньовіччя –  преподобного Сергія Радонезького. Преподобний Сергій вважався покровителем учнів та студентів, всіх, хто навчається. У давнину люди цього дня молилися преподобному Сергію та розпочинали квасити капусту, без якої зиму не можливо було пережити. Саме тому 8 жовтня ще називали Сергій Капусник. На честь шанування преподобного Сергія 8 жовтня вважається іменинами, Днем ангела усіх Сергіїв.

З дитинства святий жив у невеличкому містечку Радонеж, в лісах якого згодом і почав молитися. Батьки преподобного Сергія були вірянами, постували, постійно відвідували церкву.

Син доглядав батьків до їхньої смерті, а тільки після того — став ченцем. Життя преподобного Сергія (до постригу — Варфоломія) — це справжні дива.

Преставлення (смерть) преподобного Сергія було тихим і молитовним. Ще за пів року до того Господь відкрив святому час своєї смерті. Як мудрий керівник і наставник, преподобний Сергій підготував своїх духовних чад до подальшого життя без нього — призначив нового ігумена і наставляв братію. А за день до смерті позвав усіх ченців і залишив їм такий заповіт: «Пильнуйте себе! Майте страх Божий, чистоту душевну та любов нелицемірну».

Преподобний Сергій Радонезький постійно говорив про нестяжання – забороняв ченцям брати милостиню, а вчив їх усього досягати власною працею, смиренням та терпінням. Сам пік просфори, робив свічки, будував келії та храми, носив відрами воду для усіх ченців і своїм прикладом надихав їх.

Він уникав слави, визнання та возвеличення. Забороняв говорити про дива, які траплялися по його молитвах. Але людська молва швидко розповсюджувалася. І хоча він уникав політики та взагалі будь-якого втручання у чиєсь життя, до нього за порадою їздили князі.

Преподобний Сергій Радонезький — миротворець. Відомо, що він мирив цілі князівства і був духовним наставником багатьох князів та бояр.