Нові шахрайські схеми під час війни

Нацбанк попередив про нові шахрайські схеми, за допомогою яких зловмисники у воєнний час намагаються ошукати громадян. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Як діють шахраї під час війни

  1. Під виглядом евакуаційних перевезень громадян шахраї просять передплату на картку, однак взятих на себе зобов’язань не виконують і зникають.

«Купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на передплаті готівкою в момент відправлення, не переказуйте їм кошти авансом», – пояснюють в НБУ.

  1. Публікують фейкові оголошення про готовність здати в оренду переселенцям квартири в безпечних регіонах і просять внести передплату на картку, а після отримання коштів відключають номер.

«Намагайтеся перевірити таких «надавачів послуг» кількома способами. Якщо в місті, де ви плануєте винайняти житло, у вас є знайомі, попросіть особисто перевірити житло за адресою та за можливості познайомитися з орендодавцями.

Спробуйте «забронювати» квартиру з обіцянкою переказати кошти найближчим часом, а потім зателефонувати з цим же проханням з різних номерів. Якщо вам навіть не згадають у розмові, що в них уже є «бронь», велика ймовірність, що це шахраї», – зазначають у регуляторі.

  1. Роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії.

Є випадки, коли шахраї знаходять фото потерпілих людей в інтернеті і збирають гроші на допомогу «постраждалим».

  1. Створюють фішингові (шахрайські) сайти, схожі на сайти справжніх благодійних фондів, де нібито можна переказати кошти на підтримку Збройних сил України.

«Через фішингові сайти шахраї викрадають гроші, паролі, секретні карткові реквізити та персональні дані. Сайти візуально схожі на сайти справжніх благодійних фондів, але відрізняються адресою сайту», – попереджають у Нацбанку.

Там радять перевіряти правильність назви сайтів, де вводите свої персональні дані. Адреси справжнього та шахрайського сайту можуть бути схожі за винятком одного чи кількох символів.

«Якщо ви отримали посилання на сайт благодійного фонду в месенджері, смс чи на e-mail або побачили відповідне посилання в публікації в соцмережах не від офіційного джерела, не переходьте за посиланням.

Краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс», – пояснює Нацбанк.

Національний банк також нагадав, що відкрив спеціальні рахунки для збору коштів.