Зарплати в Україні з січня перерахують: скільки платитимуть

З 1 січня 2024-го в Україні нарешті підвищать мінімальну зарплату – з 6700 до 7100 грн. Цього року перераховувати зарплати не стали навіть в умовах все ще високої інфляції через складний фінансовий стан. Дефіцит бюджету 2024-го складе близько 43 млрд доларів, але все ж таки уряд зважився переглянути соціальні стандарти.

Про це повідомляє Oboz.ua.

“Бюджет так і складали, щоб не так різко підвищувати мінімальну зарплату і подивитися, що вийде. Найбільше це вплине на ті зарплати, які декларуються і з яких сплачуються податки. Це на надходження ЄСВ дуже вплине. У нас дуже багато платників на мінімальному. ЄСВ. Безпосередньо має збільшитись зарплата у бюджетній сфері. А зарплати бюджетників фінансуються з донорської допомоги”, – розповідає OBOZ.UA кандидат економічних наук Лідія Ткаченко.

Фактично це був вимушений крок, без цього неминуче відбуватиметься зростання рівня бідності. Крім того, саме підвищення мінімальної зарплати є драйвером зменшення частки тіньових зарплат. Навіть під час повномасштабної війни більшість роботодавців практикує виплату “сірих зарплат”. Тож підвищення мінімалки сприятиме збільшенню податкових надходжень.

Старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень при НАН України Людмила Черенько розповідає: таким підвищенням уряд фактично планує “заморозити” ту ситуацію, яка є зараз. Але вже у квітні передбачена більша індексація (про неї читайте нижче).

Наразі українці мають заробляти не менше 6700 грн на місяць. Це встановлений законодавством рівень для тих, хто працює повний робочий день. Але цього замало. У січні 2022 року в Україні мінімальна зарплата становила 6500 грн. Кумулятивний (сукупний) рівень інфляції протягом двох років становить 37,2%. Тобто заробітна плата мала вирости до 8918 грн тільки для того, щоб компенсувати зростання цін. Але й до повномасштабної війни та різкої інфляції мінімальна зарплата в Україні була меншою за реальну потребу.

Як раніше писав OBOZ.UA, в Україні за зарплати, розмір якої буде втричі вищим за середню, пенсія становитиме всього 14 тис. грн. Для більшості українців такий розмір пенсії недосяжний.