Генерал Скіпальський: правки депутатів до Конституції України зберігаю донині

Сьогодні минає 28 років відтоді, як було прийнято Конституцію України.

Безліч полярних за змістом думок і висловлювань було надруковано та озвучено за цей період та, мабуть, навряд чи хтось заперечуватиме, що 28 червня 1996 року Україна отримала чи не найголовніший атрибут державності, а дата його прийняття увійшла в наш лексикон як «конституційна ніч». Про це — у розмові кореспондента газети “Наше життя” ( інтерв’ю від 27 червня 2013 року) з людиною, котра в той час була народним депутатом ІІ скликання, а відтак — безпосереднім учасником тих подій — нашим земляком Олександром СКІПАЛЬСЬКИМ.
— Олександре Олександровичу, згадуючи минуле, що найбільше врізалося у пам’ять з подій «конституційної ночі» під парламентським куполом?
— Насамперед — метушня навколо прийняття Основного Закону, коли багато депутатів, не маючи ще тоді власної позиції, часто залишали сесійну залу, весь час з кимось консультувалися, поверталися на робоче місце, знову його полишали. Були й такі, хто взагалі не хотів голосувати за документ, інші — робили це під тиском…Цей процес завжди перед очима, часто згадую, з якими потугами приймалася наша Конституція. До речі у мене зберігся робочий варіант цього документу, і на ньому зібрано автографи понад 150 депутатів, їхні зауваження. Причому, я дозволяв писати як прихильникам прийняття Основного Закону, так і опонентам.
— Які почуття переповнювали вас, коли народні обранці 315-ма голосами дали життя українській Конституції?
— Було усвідомлення того, що прийнято головний документ, який відкривав широку дорогу для побудови самостійної суверенної демократичної України. Звісно ж, була й радість, яка знівелювала втому від безсонної ночі з 27 на 28 червня: депутати довго спілкувалися, фотографувалися на пам’ять. Щоправда, у подальшому прикро було спостерігати, як порушується головний документ, як його намагаються «перекроювати», але тоді ми романтично вірили у те, що Україна зробила гігантський крок уперед. Що б там не казали, але для молодої незалежної держави це був дуже важливий історичний етап. А нині депутатів, які у 1996 році приймали Основний Закон, кілька останніх років Верховна Рада забуває привітати напередодні Дня Конституції. Ось така шана…
— Що побажаєте землякам напередодні одного з найбільших свят нашої держави?
— Насамперед — бути активними громадянами нашого суспільства, вірити у те, що ідеї, закладені у нашій Конституції, обов’язково втіляться у життя. Народ багато в чому сьогодні відчуває невдоволення, та все це рано чи пізно минеться. Вірю, жителі мого рідного краю завжди будуть серед прихильників нашої державності. Тож, шановні земляки, залишайтеся такими ж патріотами України, любіть свою землю, не будьте пасивними, об’єднуйтеся і пам’ятайте, що Конституція прийнята для вас, а не для політиків.
Розмовляв Сергій МАРИНЬОХА.