Сказ — хвороба небезпечна

Йдеться про гостре інфекційне (вірусної природи) захворювання, спільне для людини і тварин, з ознаками ураження центральної нервової системи. Якщо у зараженої тварини або людини почались проявлятися клінічні ознаки це завжди приводить до смертельних наслідків.

На сказ хворіють усі дикі і домашні тварини, а також гризуни, кажани. Вірус сказу, який потрапив в організм тварини або людини, по нервових волокнах (зі швидкістю приблизно 3 міліметри на годину) проникає в спинний, а потім головний мозок, де розмножується, викликаючи дифузний енцефаломієліт (запалення головного та спинного мозку). З мозку по нервових тканинах вірус поширюється в різні органи і тканини, в тому числі потрапляє в слинні залози, інфікуючи слину.

Зовнішніми ознаками сказу можуть бути: сильне слиновиділення, водо- і світлобоязнь, спроби кусати себе, параліч кінцівок, апатія, надмірна агресія. Іноді симптоми можуть бути змазані або слабо виражені. Хвора на сказ тварина, не обов’язково схожа на монстра з налитими кров’ю очима та пінистою слиною з пащі. Справа в тому, що вірус може знаходитися в слині тварини за кілька днів до появи перших симптомів. Тобто, тварина може поводитися цілком природно, але бути ураженою. Небезпека може приховуватися в будь-якій тварині, навіть у вашому домашньому улюбленці. Тому до лікаря потрібно йти відразу після укусу будь-якою твариною.

Звичайно ж, що основне джерело сказу все-таки дикі тварини (лисиці, єнотовидні собаки, їжаки та ін.), проте, домашні тварини (кішки і собаки) також відіграють велику роль у поширенні сказу. Захворівши на сказ, дикі тварини втрачають інстинктивну обережність і підходять до людей. На жаль, не замислюючись про небезпеку, чому лісові мешканці ведуть себе як ручні домашні, люди беруть їх на руки, годують, гладять. У групі ризику, переважно, діти.

На жаль, лікування від сказу не існує! Щеплення від цієї хвороби на стадії появи перших симптомів вже не дають результату. Смерть настає через кілька днів після появи перших симптомів.

Сказу можна уникнути, але тільки в тому випадку, якщо вчасно проводити профілактичну вакцинацію. Для цього потрібно звернутися в  Любомльську районну державну лікарню ветеринарної медицини яка знаходиться за адресою   м. Любомль, вул. Соборності, 55 з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 16.00. Телефони  для  контакту 097-2813887 Зараз проводиться безкоштовна вакцинація проти сказу домашніх тварин ( собак,котів), проти класичної чуми свиней та вакцинація птиці проти хвороби Ньюкасла .

Валентина ЛИТВИНЕНКО,

завідувач Любомльського відділу.