Старатись бути обережними і мити руки

Новий і дуже небезпечний вірус грипу, який, коли дивитись  через мікроскоп, подібний до корони, тому й дістав таку назву. Звісно ж як усяка хвороба наробив переполоху серед люду, особливо, коли у Китаї, де  вибухнув короновірус, почалися майже миттєві заходи безпеки, карантин, заборони, щеплення. І такий же негайний пошук вакцини та ліків. В Україні все трішки інакше: поки роздивились та наслухались, поки зрозуміли, що ми теж не ізольовані від світу, то й треба було спішити  виряджати літак, щоб забирати з азійської країни своїх людей, які виявили бажання повернутись додому з охопленого вірусом Уханя…

Якось невпевнено вирішували відповідальні особи з місцем, куди поселити на обсервацію людей з «хворої» країни, потім, де має приземлитись літак… А серед населення в той час розростались негативні думки і настрої, збудження, навіть, вибачте, страшні побажання тим, хто волею долі був у літаку. Та нащо далеко зазирати, варто було просто пройтися у Любомлі по ринку, щоб то тут, то там почути обурення: «Чули, кажуть тих д…ів везуть на західну Україну чи то у Львів, чи у Рівне?»… «А як же, хочуть наших патріотів понищити»… «Що ви розпатякались, та вони ще може здоровіші від нас усіх»… «А здорових би й не везли, вони хвороби нам хочуть, от шо»…  «Не дай Бог, як до нас прийде той китайський вірус, будуть люди гинути, як мухи з нашою  медициною»… І таке подібне…

То хіба можна казати, що бракувало людям комунікації, мало поінформованості про стан справ? Можливо, забагато інформації непрофесійної і нагнітаючої, вона, буває, звучить як якась «страшилка»…  Є розповіді про те,  як лікують людей за кордоном, і про поширення захворювання у світі, і про стан у нашій країні. Інша річ, що українці не вірять у можливості своєї медицини, бояться, що вона не зможе впоратися…

А 20 лютого в Україні стався вибух — антигуманності, ненависті, байдужості, коли з Уханя врешті прилетіли 45 українців і 27 іноземців. Літак сів у Харкові. А звідти автобусами везли людей у медцентр в Нові Санжари Полтавської області. Там зчинилось щось не тільки на зразок «у страху великі очі». Люди  кидали в автобуси камінням, проклинали… А в автобусах були молоді люди і діти… «А якби там були ваші родичі?» — питала спантеличена журналістка розгніваних жінок. Вони криком відповіли: «А чого їм там бути?..» — і  ще видали низку ненависних фраз. Спостерігати за подією навіть по телевізору, не можна було без сліз, без душевної  тривоги. Криза моралі… Закрадався сумнів, який підтвердився на другий день: поліція затримала у Санжарах не місцевих провокаторів, підбурювачів, які виконували чужу злу волю, сіючи у країні розбрат, свавілля, безчинство… Як страшно і соромно перед світом…  Що ж ми за народ такий, що самі себе не розуміємо?  «Чиніть добро, якщо хочете мати добру державу» — це на віки порада Любомира Гусара.

Тема коронавірусу продовжується у світі щодня новими фактами, які однак не мають нас вести до відчайності. Різні хвороби, як чума, віспа, «іспанка», у всі століття створювали загрози для людства і забирали життя тисяч, мільйонів. Так, тоді були антисанітарія і бруд, не було таких медичних досягнень і такої цивілізації. Нинішній вірус вірогідно «вирвався із пробірки в лабораторії Уханя», кажуть, що цей факт ще досліджують і винні, що «не втримали» можуть бути покарані. До слова, віруси інших інфекційних хвороб людства зберігаються у наукових лабораторіях…

Отже, щодня захворювання на коронавірус фіксують все в іншій країні, інформують і про одужання, і про летальні випадки. У списку країни Європи — Італія, Фінляндія, Німеччина, Швейцарія… На кордонах України облаштовані карантинні зони. Зокрема, в пунктах пропуску Ягодин, Устилуг, Доманове, інших прикордонники працюють у масках і рукавичках, вони мають пірометр для виміру температури тіла, людям, котрі в’їжджають в Україну. Кажуть, в аптеках Волині ще бракує масок у необхідній кількості. Важливо знати, що вірус передається між людьми і тваринами повітряно-крапельним шляхом, при кашлі, чханні… Головні правила: частіше мити руки і обличчя, дотримуватись гігієни і чистоти. Як поділилась в телеінтерв’ю одна американка із Сан-Дієго, де вже вийшли з карантину привезені люди з Китаю, «головне оптимізм, усмішка, просто намагатись бути обережним…»

Валентина ХВАС.