Побідоносець

Сьогодні, в день св. великомученика Юрія (Георгія) святкують день ангела його тезки. На іконах цього святого зображують як мужнього воїна, котрий верхи на білому коні списом проколює змія. Це символ перемоги святого над дияволом — древнім змієм, перемоги добра над злом.

Юрій походив з родини багатих і благочестивих християн, мешканців міста Бейрута. З дитинства виховувався в християнській вірі. Дорослим Юрій іде служити до війська і невдовзі завдяки своїй хоробрості, розуму та військовій виправці отримує від царя чин воєводи і старшого воєначальника, який супроводжує імператора в подорожах.

Однак, коли імператор почав гоніння на християн, святий Георгій не вагаючись відмовився від слави, почестей і земних благ і встав на захист віри свого батька — християнства.

Отож, воєвода Юрій роздає свої цінності бідним, відпускає рабів, оголошує себе християнином — і чекає царського суду. Промова Юрія на суді здивувала, але не переконала правителя, який зовсім не хотів втрачати досвідченого воїна і вирішив його умовити зректися Христа. Коли ж умовляння не допомогли, Юрія піддали тортурам. Однак, святий мужньо зносив усі випробовування, а Божий ангел за ніч зцілив його тіло від ран. З Божої милості Юрій вистояв, залишившись неушкодженим навіть після того, як з примусу випив отруйний напій. Не зламавши християнського духу святого, цар наказав відрубати йому голову. Це сталося в Нікомідії 303 року. За духовну перемогу над мучителями святого називають ще Переможцем (Побідоносцем).

Шанування святого Георгія почалося з V століття, йому поклонялися, як мученику і воїну. Георгій став святим патроном візантійських імператорів, а пізніше і руських князів, у яких ім’я Георгія стає улюбленим. На Русі святий Георгій відомий з часів прийняття християнства наприкінці X століття. Він з’явився серед інших християнських святих із Візантії, де шанування його мало вже багатовікову традицію.

Саме з місця особливого шанування святого великомученика Георгія Побідоносця почалося хрещення Київської Русі. святий рівноапостольний князь Володимир прийняв Святе хрещення в Криму біля Корсуня (Херсонеса) у Георгіївському монастирі. Храм цього святого знаходиться в нашому місті, тож для його прихожан в цей день престольне свято. З особливою повагою ставилися до цього свята воїни, хлібороби й скотарі: святий Юрій вважається їхнім покровителем.

До слова, саме на Юрія жителі південної частини Любомля, які є прихожанами Свято-Георгіївського храму, відзначають престольне свято.

А ще у цей день жителі українських сіл, звершивши молебень до святого великомученика та окропивши будинки і тварин святою водою, вперше після зими виганяли худобу на пасовисько.

Зі святом Юрія також пов’язані деякі прикмети погоди. В народі кажуть: «На Юрія мороз — уродиться овес», «На Юрія посади редьку, то вродить як кулак», «Якщо на Юрія ворона в житі сховається, то буде врожайне літо, а коли воно горобцю по коліна — на лихе», «Як піде дощ на Юрія, то буде хліб і в дурня».