Децентралізація на Любомльщині завершилася

Кабінет Міністрів України на засіданні 13 травня затвердив перспективні плани формування територій громад п’яти областей: Волинської, Кіровоградської, Полтавської, Чернігівської, Закарпатської. «Тобто, у нас більша частина областей вже мають затверджені перспективні плани. Реформа адміністративно-територіального устрою, попри карантин, продовжується. Це частина великої реформи децентралізації в Україні. Наша кінцева мета – успішні громади, в яких люди зможуть отримувати якісні сервіси, зокрема, це стосується якісної медичної допомоги», – зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Таким чином на карті Волині з’явилося 53 громади замість діючих до 2015 року 412 міських, селищних та сільських рад. Проєкт розпорядження оприлюднили на сайті Кабміну.

До переліку спроможних громад Любомльщини увійшли Любомльська, Вишнівська, Рівненська та Головненська громади. Зачернецька сільська рада, згідно з перспективним планом, увійде до складу Смідинської громади. Хворостівська сільська рада увійде до Вишнівської ОТГ, а Згоранська – до Головненської громади.

Нагадаємо, що Хворостівська сільрада, до складу якої входить село Руда, попередньо дала згоду на приєднання до Любомля. Необхідну документацію затвердили ще два роки тому, направили в Кабінет Міністрів України та чекали відповідного рішення Уряду. Натомість вже на початку цього року жителям сільради оголосили, що їхню сільську раду приєднають до Вишнева. Не розуміючи, що відбувається, у Руді на початку березня були збори селян, щоб обговорити всі деталі. Проте, це на рішення уряду, як бачимо, не вплинуло.

Схожа ситуація і в Зачернецькій сільраді. Тут у лютому теж відбулося засідання, на яке прибули близько сотні жителів. Люди вимагали від сільської голови Галини Шиманюк, а також від представників районної влади підтвердити чи спростувати той факт, що Зачернецька сільська рада згідно нового перспективного плану має ввійти до складу Смідинської ОТГ. Проти цього різко висловилися всі присутні у залі, причому, вимагаючи покарати винних за гальмування чи навмисний зрив процесу об’єднання із Любомльською ОТГ, якого місцеві жителі чекають ось вже майже чотири роки. Депутати вчергове прийняли рішення, яке виявилося вже п’ятим з початку процесу добровільного об’єднання громад, підтвердивши наміри об’єднання із Любомльською ОТГ. Також узгодили текст відповідного звернення до обласної та центральної влади. Та, зрештою, Зачернецька сільрада таки буде у складі Смідинської громади.

Найбільше питань, звичайно, викликала Згоранська сільська рада, яку за роки початку децентралізації хотіли приєднати чи не всі громади, які знаходяться поруч. Велася мова про приєднання до Рівненської громади, до Любомльської, також до Шацької, була думка створити окрему громаду в межах своєї сільради. Неодноразово збирали збори селян, проводили опитування, до якої громади краще доєднатися. Ці всі процеси з невизначеністю людей призвели до того, що уряд вирішив, згідно перспективного плану, доєднати Згоранську сільраду до Головненської ОТГ.

Зрештою, хто виграв, а хто програв, ми побачимо, можливо, вже зовсім скоро. Затвердження перспективних планів сприятиме, зокрема, збільшенню надходжень до місцевих бюджетів із розрахунку на одного мешканця громади приблизно удвічі. Це означає більші можливості для розвитку, відновлення інфраструктури, залучення інвестицій тощо.

Підготував Лесь САШКІВ.