На місці лісу в Хворостові — поле

В минулій публікації «Нашого життя» за 11 листопада повідомлялося, що жителі Хворостова перекрили рух лісовозам, оскільки, на їх думку, з невеликої ділянки, відведеної під санітарну рубку лісу, вивозиться набагато більше деревини, ніж можна заготовити на такій площі. Однак, одразу ж зі спростуваннями до нас звернулися працівники Любомльського держлісгоспу, стверджуючи, що інформація, яку повідомляють місцеві жителі, не зовсім відповідає дійсності, а, можливо, й зовсім протирічить загальним фактам.

— Не може такого бути, щоб із ділянки площею 50 сотих вивозилося більше деревини, ніж там є. В нас кожне дерево обліковується, маркується та вноситься у відповідну документацію, яка проходить не тільки складну процедуру затвердження, погодження, але й згодом інспектування. Поблизу Хворостова таких дві ділянки загальною площею більше гектара. Можливо, хтось думає, що працівники лісгоспу ріжуть дерева десь поза межами відведеної ділянки, так це також нонсенс. Скоріше навпаки: є багато бажаючих заїхати в ліс і зрізати для власних потреб дерево-друге. Наша функція полягає в охороні всіх лісових насаджень, тому із такими «ділками» ми будемо боротися і досить суворо. А лісники, як ніхто, зацікавлені у співпраці із населенням по виявлені таких незаконних рубок дерев, тому й просимо жителів при будь-якій підозрі інформувати правоохоронні органи, — пояснює головний лісничий Любомльського держлісгоспу Василь Романюк. Виїжджаємо із ним на місце двох відведених ділянок поблизу Хворостова. Добратися до них фактично неможливо і, здається, твердження хворостівців про те, що лісовози вкрай «розбили» дорогу досить ймовірним. Але це на перше враження, оскільки друге в нас попереду. «Зараз все побачите самі, потерпіть ще трішки», — говорить водій, віртуозно об’їжджаючи півметрові колії, залишені важкою технікою. Вибравшись на галявину, зустрічаємо ту саму важку техніку. Справжній «бронетранспортер» із величезною лопатою попереду розчищає площу в п’ятдесят гектарів від зелених насаджень. Більшість із них за два метри у висоту. Сосни, ялини, берізки та інші породи — це все так званий самосів. Він не входить до лісових масивів, які доглядаються держлісгоспами, отже власники, яким виділили землю під посівну, вправі поступати з ним на власний розсуд. — Ось вам справжній приклад господарювання. Цим насадженням близько двадцяти років, це вже натуральний ліс. А його під корінь? А за два дні й місця не залишиться — все спалять. Постояло б ще якийсь час і могло набагато більше користі принести громаді. Це ті ж самі дрова, щепа на обігрів будинків та закладів соціальної інфраструктури. Ту ж саму техніку можна було використати на благо громади. Це вона розбила дорогу, то хоча б їдучи спромоглися опустили лопату, трішки зарівняти колії від свої гусениць, — продовжує Василь Миколайович.
Вдалині помічаємо ще дві-три одиниці важкої техніки, проте, зазначають лісники, це вже територія Турійського лісництва, хоча землі, можливо, й любомльські. А неподалік дійсно невеличка ділянка, площею приблизно 50 на 100 метрів, на якій проводилися санітарні рубки. Головний лісничий показує її на карті-схемі, дістає лісорубний квиток, у якому чітко вказано, скільки якої деревини тут повинно бути зрізано. А головне, зазначає, що рубка санітарна, а значить відведена згідно всіх існуючих норм, в тому числі й екологічних. Тобто, у свій час екологічні інспектори з Херсона ретельно вивчали масштаби враження цієї площі різними шкідниками, хворобами і зробили свій висновок щодо її чистки, в тому числі й щодо території ймовірного зараження, яка може складати ще декілька десятків метрів.
— Таких ділянок в нас багато і ми їх не приховуємо від місцевих жителів. При бажанні можемо досліджувати разом і приймати рішення щодо їх подальшої долі. Але, якщо відповідних заходів не вживати сьогодні — завтра буде пізно, — пояснює лісничий Роман Кінах — Тут же, після впорядкування, територія буде підготовлена під майбутню посадку різних культур, яку ми із задоволенням проведемо разом із місцевими жителями навесні.