На Любомльщині у заказниках приватизували майже 1,5 тисячі ділянок

2700 приватних ділянок виявили в межах природно-заповідних об’єктів на Волині.
Ідеться про понад 1000 гектарів у 25 заказниках місцевого та загальнодержавного значення. Про це повідомляє Українська Природоохоронна Група – UNCG.
Загальна площа приватизованих 78 ділянок у заказниках загальнодержавного значення становить майже 17 га. Мова йде про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Стохід» та ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Згоранські озера».
Яким є цільове призначення цих ділянок?
  • 2370 ділянок – 88% від загальної кількості – для ведення особистого селянського господарства.
  • 191 ділянка – 7% – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
  • 54 ділянки – 2% – для ведення підсобного сільського господарства.
  • Решта – 3% – для індивідуального садівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, для ведення фермерського господарства, для індивідуального дачного будівництва.
Антилідером за кількістю приватизованих земельних наділів став колишній Любомльський район (нині Ковельський) – 1430 ділянок. Майже всі вони розміщені на території загальнозоологічного заказника місцевого значення «Буг», що межує з Польщею. З 3556,6 га заказника приватизовано 9,5% його площі.
За статтями 83 та 84 Земельного Кодексу, передача в приватну власність державних та комунальних земель під об’єктами природно-заповідного фонду, якщо інше не передбачене законом, не допустима. А за Законом України “Про природно-заповідний фонд”, природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Навряд господарювання у вигляді розорювання можна характеризувати як особливий режим охорони.
Значна частина ділянок була передана в приватну власність у 2019, 2020 та навіть 2021 році, в останній місяць, коли Держгеокадастр мав повноваження розпоряджатись землями (до підписання закону 2194 у травні 2021 року).
Тому Українська Природоохоронна Група звернулась до Офісу Генпрокурора та Волинської ОДА з вимогою перевірити законність надання ділянок в приватну власність в межах природно-заповідного фонду та вжити необхідних заходів щодо забезпечення режиму охорони об’єктів природно-заповідного фонду.