Чи буде роз’єднання громад?

Останнім часом ширяться міфи про насильницьке об’єднання чи роз’єднання громад на підставі начебто їх неспроможності, пише Волинь.

Щоб розвіяти ці міфи, пропонуємо ознайомитися з фаховим коментарем народного депутата України, Голови підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.

Ключові позиції:

Наразі не існує законодавчих інструментів для об’єднання/роз’єднання/ліквідації громад. Є урядовий законопроект #4664, який буде презентований публічно 20 вересня, а далі буде розглянутий комітетом.

Тези про неспроможність громад не мають під собою нічого, бо наразі нема єдиного підходу щодо визначення спроможності в динаміці та невідворотних показників. Що стосується проблем з фінансовими показниками, то є три ключові причини:

  • делеговані повноваження, що не покриваються відповідним фінансовим забезпеченням;
  • неефективний менеджмент та роздування видатків на утримання апарату;
  •  пандемія.

Жодна з цих причин не може бути підставою для ліквідації громади чи зміни її конфігурації.

«Хочу щоб громади знали, що наш комітет не дозволить ніяких дій на кшталт «не по закону, а в насильницький спосіб», щоб там не заявляли певні представники регіональної влади, та буде захищати місцеве самоврядування та державницькі (законні) позиції», – зауважив нардеп.