Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує виїзд чоловікам-волонтерам, виїхали 7625 волинян. Отримали ж такий дозвіл 10 821 житель регіону – понад 3 тисячі військовозобов’язаних не виїжджали, попри наявність дозволу. Серед волинян не повернулися 1375 осіб, що з загальної кількості тих, хто виїхав, становить 18,03%.

З уточненою інформацією Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України знайомить Центр журналістських розслідувань «Сила правди» на своєму сайті. 

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України перевірила всі записи, що містяться в Єдиному комплексі інформаційних систем (далі – система «Шлях»), який створений для передачі рішень про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, що приймаються Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями.

Як йдеться в проміжному звіті комісії, впродовж 24.02.2022-31.12.2022 р. Державна служба України з безпеки на транспорті загалом внесла у систему «Шлях» 160 тисяч 616 записів, які стосуються 96 тисяч 442 чоловіків призовного віку. Із них правом виїхати за кордон скористалися 66 тисяч 374 чоловіки.

«Окремо слід звернути увагу, що кількість осіб, яким було надано дозвіл на виїзд з України, але вони не скористалися таким правом, становить 30 068 чоловіків, також 3178 осіб при перетині державного кордону не були випущені службовими особами Державної прикордонної служби України у зв’язку з не підтвердженням мети виїзду», – йдеться у звіті.

На Волині у 2022 році внесено 21 тисяча 108 таких записів, що стосуються 10 тисяч 821 особи. Лише 7625 із них скористалися своїм правом перетину кордону.

Найбільше записів у систему «Шлях» у 2022 році внесено у Львівській області – 37 879. Волинь – друга область за цим показником. Джерело: звіт комісії ВРУ

У звіті комісії наголошують, що є велика кількість чоловіків призовного віку, які після спливу термінів перебування за кордоном не повернулися в Україну. Кількість таких осіб загалом по Україні складає 9373 особи, або ж 14,12% від загальної кількості. Тобто кожен сьомий. При цьому найбільший відсоток таких випадків в Харківській, Тернопільській, Полтавській та Волинській областях.

Серед тих, хто отримав дозвіл на Волині і не повернувся – 1375 осіб (18,03% тих, хто скористався правом виїзду, тобто майже кожен шостий).

Фактчекерка Альона Романюк звернула увагу на те, що в інфографіці, яку використали у звіті тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, присутні помилки. Зокрема, введені некоректні відсотки чоловіків призовного віку, які після спливу термінів перебування за кордоном не повернулися в Україну.

В коментарях користувачі соціальної мережі також звернули увагу, що переплутані також кількісні показники Львівської області та Міністерства інфраструктури, а сама інформаційна графіка – не відповідає співвідношенням.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поспілкувався із помічником заступника голови тимчасової слідчої комісії ВРУ Сергія Вельможного, експертом Андрієм Пасічником, який пояснив, що не всі отримані дані від обласних військових адміністрацій були вказані у звіті, через що і з’явилися коментарі про помилку у відсотках. Мовляв, відсоток рахувався не від тих, хто отримав дозвіл на перетин кордону через систему «Шлях», а від тих, хто ним скористався. А таких менше. Наприклад, на Волині до системи «Шлях» внесли 10 тисяч 821 особу, але скористалося дозволом лише 7625 із них. Тож зазначені відсотки коректні.

Нагадаємо, на Волині і загалом в Україні почастішали випадки зловживань із отриманням дозволів для перетину кордону України військовозобов’язаними, в тому числі з використанням системи «Шлях». Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звертався до Волинської обласної державної адміністрації, аби з’ясувати, скільки осіб отримали таке право від місцевих чиновників впродовж першого року великої війни. Однак чиновники приховують цю інформацію.