Цими вихідними переходимо на зимовий час. Як це впливає на кожного з нас
Щороку в останні жовтневі вихідні Україна переходить на зимовий час. Цього року це буде 27 жовтня. Час потрібно перевести о 4:00 на одну годину назад. Це означає, що вночі в нас з’явиться “зайва” година сну.
Сучасні телефони та інші електронні пристрої переходять на зимовий час автоматично, а ось механічний годинник доведеться переводити вручну. Також відбуття і прибуття транспорту буде вказано за новим часом.
Ідея переводити годинник на літній час
У 1784 році Бенджамін Франклін заради сміху написав сатиричну статтю для Journal de Paris “Економічний проєкт для зменшення вартості світла”. Він підрахував, що за 100 років лише у Парижі літнє переведення стрілок на годину вперед дозволить зекономити 2,5 мільйони фунтів воску. Так Франклін хотів висміяти любов французів до пізнього пробудження.
У 1907 році в ідеї переведення годинників з’явився справжній прихильник. Це був британський будівельник Вільям Віллет. Під час ранкової кінної прогулянки він побачив глухо зачинені віконниці будинків передмістя Лондона і написав маніфест “Втрата денного світла”. Віллет витратив частину власних статків на лобіювання задуму серед членів парламенту Британії, але ідея не прижилася.
Ситуація змінилася під час Першої світової війни, коли необхідно було економити вугілля, яке використовували для опалення будинків. Спочатку годинники перевели в Німеччині (1916 р.), потім у Британії (1916 р.) та США (1918 р.). Однак робітники та селяни виступали проти переходу на літній час, мовляв, це краде світлу частину вечора, коли вони зазвичай порають худобу. Тому переведення годинників скасували аж до Другої світової війни, коли країнам Європи знову довелося перейти у режим енергозаощадження. З настанням миру Європа відмовилася від переходу на літній час.
У 1973 році у світі настала глибока економічна криза через стрімкий стрибок цін на нафту. Як наслідок, у 1976 році у Франції знову запровадили перехід на літній час, а до 1980 року – у всіх країнах Європи.
В Україні уперше перевели годинники 1 квітня 1981 року, коли Радянський Союз також вирішив вводити переходи між літнім і зимовим часом. В Україні літній час уніфікували лише в 1996 році з метою економії електроенергії.
Наслідки переходу на зимовий час
У кожного з нас всередині цокає біологічний годинник. Це унікальний механізм, який ми не бачимо, але він працює завжди. Біоритм регулюється гормонами нашого тіла. Вони виробляються спеціально під особистий біологічний годинник. А якщо стрілки його постійно змінюють свій темп, то сам годинник збивається, продукція гормонів також дестабілізується. Через це страждає метаболізм, імунітет, психологічний стан.
Негативні наслідки
Зокрема, постійний перевод годинника може викликати такі наслідки:
- збільшується ризик серцево-судинних хвороб у період переходу на зимовий час. Це підтвердили британські вчені;
- розвиток депресії та апатії, що пов’язана із малою кількістю сонячного світла, а також із тим, що день стає темним вже у 16-17 годин вечора;
- підрив імунного захисту та слабкість перед бактеріями і вірусами. В осінню пору число застуд зростає, а збій біоритму накладає свій відбиток;
- зниження працездатності та підвищена втома у перший місяць після переходу на зимовий час;
- гормональні зміни, а в деяких випадках порушення менструального циклу.
Як пом’якшити перехід на зимовий час?
Щоб перевод годинника не занадто позначився на стані здоров’я, дотримуйтесь кількох правил в період адаптації:
- протягом тижня після переводу годинника намагайтеся залишатися в ліжку на 10 хвилин довше. Дайте організму звикнути до нової обстановки;
- намагайтеся лягти раніше, щоб добре виспатися та звикнути до нового годинника;
- зберігайте “темний” режим під час сну, дайте гормонам стабілізуватися;
- не використовуйте гаджети на ніч, не засиджуйтесь біля моніторів;
- щоб краще заснути, випийте склянку молока та не переїдайте перед походом до ліжка.
В цілому, здоровій людині необхідно з тиждень часу, щоб адаптуватися до змін. Не все так погано, як здається на перший погляд. Адже колись ми прокидалися із сонячними променями та піснями півнів. Тому подібний перехід літо-зима закладений в нас природою.
І не забувайте дбати про власний імунітет. Дотримуйтесь режиму дня, вживайте вітаміни та мінерали. Зверніться до вашого сімейного лікаря або терапевта, якщо ви відчуваєте неприємні симптоми в період адаптації, і не можете впоратися з ними самостійно.