«Навчитися можна всьому — було б бажання»

Від самого ранку на вулиці Цегельній, що у селі Бірки, лунає веселий дзенькіт заліза. Чуючи його, місцеві жителі добре знають: це їхній сусід, коваль Валерій Лонюк, за роботою — знову щось майструє. Завдяки його вмілим рукам, Валерія Федоровича добре знають не тільки односельчани, а й жителі Любомля, багатьох навколишніх сіл.

«…Мабуть, за роботою коваля можна спостерігати вічно. Ось чоловік спеціальними кліщами вихоплює із горна, що аж пашить полум’ям, мало не добіла нагріту залізну пластину, вирізану у формі трапеції і тут же, поки метал не охолонув, доволі-таки важкеньким молотком починає стукати вздовж ширшої сторони. Поступово один край пластини стає тоншим. Це робоча частина майбутньої сапки — щиток. Завершивши з ним, майстер із залізного прутка та невеличкого шматка труби починає виготовляти елементи, до яких кріпитиметься щиток і держак. Далі — зварювальні роботи: кілька вмілих рухів електродом — й держак готовий, лишилося до нього приклепати щитка, відшліфувати, нагострити, причепити рукоятку — і вперед, у поле…»

«…Свого часу він добряче виручив й нашу газету, яку ми у той час друкували на своєму обладнанні. Пізнього вечора, коли вже більшість жителів краю лаштувалася до сну, у друкарській машині розкололася навпіл одна із деталей. Усе це поставило під загрозу вихід у світ чергового номера «Нашого життя». Звернулися до Валерія Федоровича, і він, попри те, що була вже майже опівнічна пора, не відмовив, зумів полагодити деталь, яка, до речі, й досі робоча, попри те, що описані події відбувалися майже десять років тому…»

«…Ніде роботі із залізом не навчався, ніякої літератури не читав, опановував все самотужки, так би мовити, практичним методом, — каже співрозмовник. — Повірте, навчитися можна всьому, навіть якщо чогось не вмієш, головне, аби було бажання…»

Розповідь читайте у завтрашньому номері газети «Наше життя» (19 січня 2023 року)

Придбати газету можна у магазині «Хліб» у центрі міста, на міському ринку (підприємець Віктор Лобко), у магазині «Продуктовий маркет» поблизу автостанції а також передплатити в редакції, у листонош чи заповнивши форму на сайті Укрпошти.