Свято Стрітення Господнього

Православні християни відзначають його сьогодні. За церковними канонами, Діва Марія саме 15 лютого вперше після народження Ісуса переступила поріг церкви. В усіх храмах цього дня святять воду та свічки. Стрітенська вода має цілющі властивості, а свічка допомагає прийняти правильне рішення у важку хвилину.

Цей празник заснований на події з життя Спасителя, яку описав євангеліст Лука. Відзначають свято в пам’ять про те, як свята Діва Марія разом з Йосифом принесли Ісуса Христа на сороковий день після його народження до Храму. Бо, «як у Законі Господнім написано: кожне дитя чоловічої статі, що розкриває утробу, має бути посвячене Господу». Їх зустрів там сивий старий Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Він був чоловіком праведним, але все-таки не повірив у можливість народження Спасителя від Діви Марії. І тоді Дух Святий пророчив йому, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить народження Господа. Те й здійснилося — Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець сповістив, що немовля, яке йому судилося побачити, вийде на служіння спасіння людей.

Зустріла маленького Ісуса в Божому домі й Анна-пророчиця «вдова 84 років, яка не відходила від храму, постом і молитвою, служачи Богу день і ніч».

На Стрітення в усіх храмах священики здійснюють обряд освячення води та свічок. Стрітенська свічка має особливу силу: вона захищає помешкання від грози (відтак, ще вона називається громничою) і пожеж. Світло свічки є символом Ісуса Христа, який сказав: «Я є Світло світу».

Саме тому ми в молитві на освячення свічок звертаємось до Господа: «Господи, Ісусе Христе, Світло правдиве, що освітлює кожну людину, яка приходить на цей світ! Пошли своє благословення на свічки оці й освяти їх світлом благодаті своєї».

Коли в душі неспокій або труднощі у житті, священики радять запалити Стрітенську свічечку перед іконою і звернутися в молитві до Бога. Її тепло приносить заспокоєння і душевний мир. Вона має силу проганяти злих духів, тому її використовують при освяченні житла.

Справжня стрітенська свічка — з чистого воску: не переплавленого, невживаного, без хімікатів. За допомогою воску людина спілкується з Всевишнім. Стрітенські свічки не лише дають молодятам під час шлюбу, а й зустрічають ними новонароджених. Їх запалюють і тоді, коли збираються в далеку дорогу, або коли в родині сталося якесь горе чи визначна радісна подія. Якщо хтось не знає, як чинити в тій чи іншій ситуації, громнична свічка допомагає зробити правильний вибір.

На Стрітення також освячують воду, яка є помічною при різних недугах, негараздах у родині, вона оберігає від «злого» ока. Свяченою водою напувають худобу, кроплять подвір’я. Особливе значення стрітенська вода має для пасічників: нею кроплять вулики з бджолами, і саме від цих сімей відбирають віск для виготовлення стрітенських свічок.

На Стрітення уважно придивлялися до погоди, бо «лютий до березня в гості приїжджає». Якщо у цей день холоднеча, весна буде ранньою і теплою. Якщо до вечора стане тепліше, літо буде теплим, якщо холодніше – зима буде люта. Ясна і тиха погода віщує щедрий врожай на полях і роїння бджіл.