У пошуках щастя на Івана Купала

Купання, стрибки через вогнище, ворожіння та пошук квітучої папороті —  основні атрибути цього свята, яке відзначають у ніч з 6 на 7 липня, мабуть, відомі кожному, але воно далеко не обмежується лише цим. Івана Купала з легкістю можна називати прадавнім святом. Через багато років воно залишається так само популярним і одним з найбільш неординарних днів, до того ж, відомим своїми оригінальними традиціями й обрядами.

Є дві дати Івана Купала. За старим стилем його святкували (і, до речі, багато хто все ще продовжує святкувати) під час літнього сонцестояння (20-22 червня). Цей період був часом святкування ще у язичників.

З моменту появи в Україні та інших країнах, які святкують Івана Купала, християнства дата змінилася. За новим стилем тепер це ніч з 6 на 7 липня. Таким чином, Івана Купала збігається з одним із найвідоміших православних свят — Різдвом Івана Предтечі.

Імовірно, Івана Купала походить з язичницьких ритуалів очищення, омивання, яке відбувалося в річках і озерах у день літнього сонцестояння. Варто відразу уточнити: дохристиянська назва свята дотепер невідома. Сама ж назва Іван Купала має народно-християнське походження і є слов’янським варіантом імені Іоанн Хреститель (у перекладі з грецької – занурювач, купатель). Інші назви: Іванів день, Купала, Колосок, Ярилів день, Кокуй, Іван-травник, Сонцекрес, Купайло, Купалле, Іван Калдунські.

Вважають, що на Івана Купала прокидається різного роду нечисть — відьми, змії, водяники, русалки, перевертні. Тому цієї ночі не можна спати. Крім того, в цей період не заведено нічого віддавати, продавати і позичати, інакше сім’я може збідніти.

Ключові символи Івана Купала — вода, вогонь і трави. Обов’язковий атрибут номер один — купання на сході сонця. Вважається, що таким чином людина проходить своєрідну процедуру очищення — змиває із себе захворювання і зміцнює імунітет. Купання відбувалося в різних місцях: хтось очищався в річках, хтось готував для цього лазню.

Потім наставала черга вогню. Розпалювали багаття пізно увечері і найчастіше палили до самого ранку. Що цікаво, в селах до вогнища мали вийти всі жінки села. Та, яка не з’явилася, потрапляла під підозру у відьомстві.

Навколо багать водили хороводи, але найбільш відомим є його призначення в іншому. Через багаття стрибали: як поодинці хлопці та дівчата, так і пари, які трималися за руки. Вважали, що якщо молода пара долала багаття, не відпускаючи рук один одного, значить, їм судилося бути разом. Якщо руки розмикалися, то це означало, що пара незабаром розлучиться.

Коли молодь закінчувала свої гуляння з багаттям, старше покоління проводило свою домашню худобу між купальськими вогнищами для того, щоб їх не спіткали смерть і хвороба.

Ще одним важливим атрибутом свята були і залишаються ворожіння. Дівчата ворожили на судженого — плели вінки із 12 різних видів рослин, після чого пускали їх по воді. Якщо вінок потоне, то дівчина не вийде заміж цього року, якщо відплив від берега — весілля вже близько.

У ніч на Івана Купала дівчата ходили до лісу збирати лікарські трави та квіти, які, згідно з повір’ями, у цей період насичувалися особливою силою. Наприклад, зірвану в купальну ніч квітку полуцвіту необхідно було вкласти в усі кутки своєї хати. Вважалося, що злодій ніколи не залізе, позаяк буде чути голоси в будинку.

Ну і, звісно, «офіційно» стартувало полювання на папороть. Є повір’я, згідно з яким тільки один раз на рік, в ніч на Івана Купала, цвіте ця міфічна, неіснуюча в природі квітка нібито дасть тому, хто знайде і зірве її, особливі сили і можливості.