Жнива вже незабаром

Липень — вершина літа. А ще — пора, коли на полях достигають хліба і розпочинається чи не найголовніша подія сільськогосподарського року — жнива. Якою в цьому році буде економічно обґрунтована вартість обмолоту однієї сотки? З яких показників формуються такі розрахунки? Що потрібно знати про безпеку під час жнив? Ці та інші питання кореспондент «Нашого життя» з’ясовував у представників відповідних районних служб.

Розпочнемо з вартості. Керівник сектору агропромислового розвитку райдержадміністрації Андрій Грижак розповідає, що при розрахунках беруть декілька показників. «Ми до уваги брали  витрату палива 19 літрів на гектар при середньообласній вартості станом на 7 липня 22,21 грн./л, амортизацію сільгосптехніки — 50 грн./га, оплату праці, виходячи з мінімальної — 226,48 грн. за 8-годинний робочий день, витрати на ремонт і запчастини — 700 грн./га, інші витрати — 150 грн./га, —  каже співрозмовник. — До цієї суми також додали 30 відсотків рентабельності. Таким чином отримуємо 2013 грн./ га або ж 20,13 за сотку. Це є економічно обґрунтована ціна. Щоправда, не факт, що під час цьогорічних жнив вона буде саме такою».

Разом з тим Андрій Грижак радить звертати увагу на якість обмолоту: «Взагалі, якщо дотримуватися всіх правил, то комбайн слід налаштовувати на кожен вид зернових, та цього, звісно ж, ніхто не робить. Та все ж, варто слідувати, чи зернозбиральний агрегат не залишає після себе багато зерна».

Не забувати під час жнив про пожежну безпеку настійно радять рятувальники. «До початку збирання врожаю вся збиральна техніка, агрегати та автомобілі повинні мати відрегульовані системи живлення, змащення, охолодження, запалювання, а також бути оснащеними справними іскрогасниками, обладнаними первинними засобами пожежогасіння (комбайни і трактори — двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі — вогнегасником та штиковою лопатою), корпуси комбайнів повинні бути оснащені заземлювальним металевим ланцюгом, який торкається землі, — розповідає головний інспектор райвідділу УДСНС Микола Лябук. — Перед дозріванням колосових (у період воскової стиглості) хлібні поля в місцях прилягання їх до лісових та торф’яних масивів, автомобільних шляхів та залізниць мають бути обкошені (з прибиранням скошеного) та оборані смугою не менше 4 м завширшки. У період збирання врожаю категорично забороняється спалювання стерні, післяжнивних залишків, розведення багать на полях, зокрема, й на тих, де жнива закінчилися. Якщо ж пожежа на хлібному масиві все ж таки виникла, негайно потрібно повідомити пожежно-рятувальну службу за номером 101, потім приступити до оборювання осередку пожежі по периметру, щоб унеможливити поширення полум’я далі. До приїзду пожежних підрозділів необхідно намагатися самостійно ліквідувати загоряння наявними силами і засобами та пристосованою до гасіння технікою».

Микола СЕРГІЄНКО.